Akne ei ole vaid teismeliste probleem

15.10.2017 Kommentaare ei ole

Nahk peegeldab suuremal määral meie organismi üldist tasakaalu. Sestap pole ime, et akne käes vaevlejad püüavad leida põhjuseid ja lahendusi sellest probleemist vabanemiseks. Ebamugav ning naha üldmuljet rikkuv akne ei ole vaid teismeliste probleem – seda esineb igas vanuses täiskasvanud naistel-meestel.

Perearst Anne Kaldoja sõnul on täiskasvanueas esineva akne tekkimispõhjuseid mitmeid. Kõige enam mõjutab naha välimust organismi sisemine hormonaalne tase. Naistel võib aknet põhjustada nii androgeenide ehk meessuguhormoonide suurem või östrogeenide ehk naissuguhormoonide liiga madal tase. Samuti võib nahk olla androgeenide suhtes geneetiliselt ülitundlik, mis põhjustab nahaprobleeme.

Meestel võivad aknet põhjustada mitmed provotseerivad faktorid – näiteks androgeene tootvad kasvajad ja anaboolsed steroidid. Kuigi otsest seost klimaatiliste tingimuste ja akne tekke vahel leitud ei ole, võib aknet soodustada kuum ja niiske kliima. Toit ja stress ei ole otseselt akne põhjustajad, küll aga võivad muuta akne kulgu. Anne Kaldoja kinnitusel on mõned inimesed märganud akne ägenemist peale rasvase ja grillitud (sea)liha, šokolaadi, pähklite ja juustu söömist või magusate karastusjookide tarvitamist.

Mida akne vastu ette võtta?

„Otsest seost mõnede toiduainete tarbimise ja akne tekke vahel leitud ei ole, küll aga halvendavad need toiduained naha seisundit. Kui rasvane ja magus menüüst välja jätta, väheneb kehakaal, keha rasvaprotsent ja kindlasti on mõnevõrra väiksem ka nahale erituva rasu hulk,“ selgitab Kaldoja.

Stress pole perearsti sõnul otseselt akne põhjustaja, kuid on osaline akne puhul tekkivas “nõiaringis”, mis jällegi halvendab akne seisundit. „Tavalise” akne puhul soovitab ta abi küsida apteegist, kus osatakse nõu anda naha puhastamise ja hooldamise osas. Põletikuliste kollete puhul on aga tarvilik pöörduda spetsialisti vastuvõtule, kus osatakse soovitada just patsiendi naha olukorrast lähtuvaid lahendusi.

Kui kahtlustate, et põhjuseks võib olla hormonaalse tasakaalu paigast ära olemine, tasub külastada günekoloogi või androloogi, kes saab kirjutada omalt poolt välja hormoonpreparaadid, mis olukorda leevendavad. Muude põhjuste korral tuleks pöörduda nahaarstile.

Aknega seotud müüdid

Kaldoja kinnitusel on patsientide seas valdavad veel mõned väärarusaamad, mida tuleb üha uuesti ümber lükata.

 1. Esiteks see, et akne on vaid noorte probleem – tegelikult võib aknet esineda ka vanemaealistel, nii naistel kui meestel.
 2. Teiseks arvatakse ekslikult, et mida rohkem nahka pesta, seda parem – tegelikult võib aga puhastusvahendite üleliigne kasutamine hoopis naha kaitsebarjääri kahjustada ja soodustada rasueritust ning akne teket. Siia kuulub ka valede puhastusvahendite kasutamine, mis võib aknet hoopis süvendada.
 3. Arvatakse ka, et akne tekib valest toitumisest – enamasti toidul ja aknel seost ei ole, aga kui on märgatud, et mõni toiduaine põhjustab akne ägenemist, siis tasub see menüüst eemaldada ning jälgida, milliseks kujuneb naha seisukord.
 4. Ka stressi ja akne vahelisele seosele ei ole tõepõhja leitud.
 5. Samuti ei põhjusta, paranda ega raskenda akne kulgu seksuaalne aktiivsus.

„Tihti arvavad patsiendid, et akne korral on igasugune kosmeetika keelatud. Pigem võib öelda, et kuna meikimine parandab enesetunnet, pole mõõdukal määral kosmeetika kasutamine keelatud,“ ütleb perearst Anne Kaldoja. Samuti rõhutab Kaldoja, et kuigi akne võib iseenesest paraneda, ei pruugi seda juhtuda, mistõttu tasub kindlasti pöörduda oma murega spetsialisti poole.

Aknega ei pea leppima: apteegist saad nõu, kuidas oma nahka puhastada ja hooldada. Tõsisema probleemi korral pöördu arsti poole!

Aknet soodustavad tegurid

 • Suure rasvasisaldusega kosmeetika- või päikesekaitsevahendite liigne kasutamine
 • Naha hooletu puhastamine. Kui nägu pestes loputad seda hooletult, siis jäävad sinna seebijäägid, mis võivad samuti nahka ärritada ja soodustada akne ägenemist.
 • Liigne päevitamine. Kuigi päikese käes jume paraneb ja põletikulised vistrikud on vähem nähtavad, võib suur kogus ultraviolettkiirgust kiirendada rasunäärmete sarvestumisprotsessi, mis ei lase rasul vabalt naha pinnale pääseda.
 • Menstruatsioonitsükkel. Menstruatsioonitsükliga seotud hormonaalsed muutused võivad periooditi esile kutsuda suuremat vistrike teket.
 • Viibimine kuumas ja niiskes keskkonnas.
 • Pikaajaline hormoonsalvide, -kreemide või -tablettide kasutamine. Nii nagu teistegi retseptiravimite puhul, võivad ka nende kasutamise tagajärjel tekkida soovimatud kõrvaltoimed, mille üks vorm võib olla akne ägenemine.
 • Tõrva sisaldavad kreemid või salvid. Tõrva sisaldavad kreemid või salvid võivad soodustada rasunäärmete viimajuhade ummistumist ja komedoonide teket.
 • Anaboolsed steroidid. Anaboolsetel steroididel on sarnane toime meessuguhormoonidega, seetõttu suurendavad need rasu tootmist ja soodustavad akne teket.

 

BENU apteekrid on läbinud spetsiaalse nahahoolduse koolituse ja on Sulle oma ekspertnõuga abiks erinevate nahaprobleemide korral. BENU apteegist saad omale personaalse kosmeetikaraporti. Vaata rohkem benu.ee/teenused/!

Tagasi |
Jaga

Kommentaari (0)

Kommentaari lisamiseks logi sisse Facebooki kaudu

Facebook pase

Populaarsed artiklidVaata kõiki