COVID-19 - mida tasub teada?

COVID-19 haigust põhjustab koroonaviirus, mis on geneetiliselt sarnane SARS koroonaviirusele (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus). Loe haiguse kohta lähemalt ning vaata, kuidas saad end kaitsta.

COVID-19 - MIDA TASUB TEADA?

COVID-19 haigust põhjustab koroonaviirus, mis on geneetiliselt sarnane SARS koroonaviirusele (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus).Kõige tõenäolisemalt on uus koroonaviirus SARS-CoV-2 loomset päritolu, kuid uuringud tekitaja algallika ja ülekande viiside kinnitamiseks veel käivad. COVID-19 sümptomid on mittespetsiifilised ja nende raskusaste võib olla erinev. Haigus võib kulgeda ilma haigustunnusteta, aga samas võib esineda ka raske kopsupõletik, riskirühma kuuluvate inimeste puhul võib haigus halvimal juhul lõppeda ka surmaga.

COVID-19 SÜMPTOMID JA LEVIMINE

Tänase info kohaselt on COVID-19 sümptomid sarnased gripi sümptomitele.

- Viirus võib põhjustada köha, palavikku ja hingamisraskuseid.

- Viirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega, kellel on nakkusele iseloomuslikud sümptomid, eelkõige köha.

- Viiruse peiteperiood on umbes 2-14 päeva, keskeltläbi 5 päeva.

- Koroonaviiruste põhjustatud nakkuse esmaseks ennetusmeetmeks on hea kätehügieeni järgimine.

KUIDAS END KAITSTA?

- Pese tihti käsi Kätepesuks kasuta sooja vett ja seepi ning avalikes kohtades kasuta alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit.

- Jälgi hindamisteede hügieeni. Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.

- Väldi kontakti. Võimalusel püsi kodus. Kodust väljas liikudes hoia teistest inimestest vähemalt kahe meetri kaugusele.

- Väldi silmade, nina ja suu katsumist. Kui sul on palavik, köha, hingamisraskused, otsi varakult abi.

- Sümptomite ilmnemisel võta ühendust tervishoiutöötajaga (perearstiga).

KUST KÜSIDA INFOT?

- Kriisiinfotelefonilt 1247 saad käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta).

- Tervist puudutavate küsimuste korral helistage perearsti nõuandetelefonile 1220 või +372 634 6630 (saab helistada ka välismaalt).

- Hingamisraskuse või õhupuuduse korral tuleb helistada hädaabinumbrile 112.

On sul veel küsimusi? Terviseameti kodulehelt leiad põhjaliku ülevaate korduma kippuvatest küsimustest

www.terviseamet.ee/et/koroonaviirus/kkk

Allikas: Terviseamet

Tagasi |
Jaga
Teeni Tervist Tervise Teisipäev Räägi apteekriga Soodustusega abivahendid TT UUS INKO Kasulik info kaitsemaskide kohta
Vaata kõiki
info@benu.ee