Armid ei ole paratamatus

.

Põletus-, trauma- või operatsioonihaava paranemine ei lõpe veel haava kokkukasvamisega. Pärast sulgumist hakkab haavaarm küpsema ja see protsess kestab umbes kuus kuud kuni aasta. Selle aja vältel saab armi kujunemist soodsas suunas mõjutada. Õnnestunud armistumisest annab tunnistust elastne ja lame, nahapinnaga tasa olev kahvaturoosa ning märkamatu arm. Häiritud armistumine seevastu tekitab liigse koega paksu ja tavapärasest palju tumedama armi.

 

Kes peaksid olema eriti tähelepanelikud?

 

Inetu armi tekkerisk on kõige suurem lastel ja noortel täiskasvanutel, sest nende keha toodab rohkem kollageeni. Teiseks riskigrupiks on loomult tumedama nahatooniga inimesed. Päikest ja solaariumi tuleks värske armi korral aga kõigil vältida.

 

Silikoonplaaster aitab

 

Armiraviks on mõeldud spetsiaalsed silikoonplaastrid, näiteks Askina® ScarRepair. Silikoonplaaster hoiab armkoe niiskena, vähendades punetust, sügelust ning pingetunnet, mis tüüpiliselt armiga kaasnevad. Silikoonplaastril on tõestatud toime parima mittekirurgilise armiravi vahendina. See ennetab liigse armkoe teket, kaitseb armi päiksekiirguse eest ja pehmendab ning silub ka vanemaid arme, parandades naha elastsust.

 

Armiplaastri õige kasutamine

 

Silikoonplaaster tuleks võtta kasutusele niipea, kui haav on sulgunud ja haavaniidid eemaldatud. Plaastri kasutamine on efektiivne, kui seda tehakse pidevalt: 24 tundi ööpäevas 2-6 kuu jooksul pärast haava sulgumist. Plaastri võib lõigata sobivasse mõõtu. Plaastri õige mõõt on selline, mis katab armi ja ulatub 1 cm jagu üle armi servade. Ühte plaastrit võib kanda, ära võtta ja tagasi panna kuni 7 päeva

vältel. Kui see ei taha enam hästi kinnituda või on määrdunud, vahetatakse plaaster välja. Askina® Scar Repairon veekindel, seda võib kanda ka ujumise ajal.

 

Kaitse värsket armi kindlasti päikese eest!

 

Erilist tähelepanu tuleb armiravile pöörata päikeselisel aastaajal (kevadel ja suvel). Armid näol, kätel ja jalgadel on siis eriti ohus. Näopiirkonna arme on tegelikult vaja UV-kiirguse eest kaitsta aastaringselt. Samamoodi tuleb päevitumise eest kaitsta põletusi ja operatsiooniarme, näiteks keisrilõike armi. Kord juba pigmenteerunud armi ei ole enam võimalik tagasi heledaks muuta. Arm ei tohi päevituda! Selle eest kaitseb kõige paremini silikoonplaastri pidev kandmine.

 

Haava paranemise kiirus on oluline

 

Nahaarstid on märganud ja seda kinnitavad ka uuringud, et mida kiiremini haav paraneb, seda väiksem on hilisem armi tekke risk. Eriti kehtib see põletuste puhul. Armide ennetuseks tuleb kõiki haavu algusest peale ravida õigete vahenditega, alustades kohese puhastamisega, et vältida põletiku teket, ning katta siis sidemega, sest õhu käes haavade paranemine aeglustub. Erinevate haavade ja armide kohta saab alati abi ja nõu küsida apteekrilt!

 

Kord juba pigmenteerunud armi ei ole enam võimalik tagasi heledaks muuta. Arm ei tohi päevituda!

Tagasi |
Jaga
Teeni Tervist Tervise Teisipäev Räägi apteekriga Soodustusega abivahendid TT UUS INKO Kasulik info kaitsemaskide kohta
Vaata kõiki
info@benu.ee