NÕUANNE: milline on õige suuhooldus!

Suuõõne korralikuks puhastamiseks ning hamba- ja igemeprobleemide tõhusaks ennetamiseks tuleb bakteriaalne hambakatt ja toidujäätmed eemaldada nii hammastelt kui ka hambavahedest ja igemepiirilt igapäevaselt.

HAMBAHARI. Hea hammaste- ja igemesõbralik hambahari on tihedate pehmete harjastega (soft) ja lühikese peaga, pikkusega 30-35 mm, see võimaldab puhastada ka raskesti ligipääsetavaid kohti, näiteks purihammaste tagumisi külgi. Kõvemad harjased (medium, hard) vigastavad pikemal kasutamisel igemeid ja hambaemaili, mis on eriti ohtlik juba paljastunud hambakaeltele.

Elektrilise hambaharja kasutamisel tuleb jälgida, et hambaid tuleb puhastada ükshaaval ning ühe hamba harjamiseks kuluv aeg peab olema piisavalt pikk.

Hambaharja, ka elektrilise hambaharja vahetatava otsiku kasutamise aeg umbes 2–3 kuud.

HAMBAPASTA. Hambapasta peaks sisaldama hambaemaili remineraliseerivat fluoriidi, mis kaitseb kaariese eest. Saadaval on tõhusad pastad, mis aitavad erinevate probleemide korral nagu tundlikud hambad või igemed, suu kuivus, halb hingeõhk, hammaste kollasus. Lastele on saadaval spetsiaalselt laste hammastele sobilikud hambapastad.

HAMMASTE PESU. Hoia hambaharja sõrmede vahel nagu pliiatsit, nii ei ole surve hambakaeltele liiga suur. Suuna harjased 45º nurga all poolviltu igemeääre ja hamba vastu, nii puhastad hästi hambapinda ja masseerid igemeid.

Alusta harjamist purihammaste keelepoolsest küljest liikudes teisele poole, jätka purihammaste põsepoolsest küljest liikudes teisele poole ning lõpeta hambumispinna harjamisega. Esihammaste tagant harjates võib harja pöörata püstiasendisse. Hammaste kulumise vältimiseks oleks soovitav iga kord alustada pesemist erinevast purihammaste keelepoolsest küljest. Hammaste pesemise lõpus tuleb puhastada ka keel, seda kas hambaharjaga, millel on keelepuhastaja või eraldi spetsiaalse keelepuhastajaga.

Hammaste harjamine ei ole soovitav vahetult peale hapude jookide joomist ning puuviljade söömist.

HAMMASTE VAHEDE PUHASTAMINE

HAMBAVAHEHARI. Hambavaheharja tuleks kasutada vähemalt kord päevas, soovitatavalt pärast sööki. Liigutage harja hammaste vahel horisontaalsuunaliselt kergelt mõned korrad edasi-tagasi, jälgides, et hari ei tuleks hammaste vahelt välja. Sobiva hambavaheharja leiab ka ortodontilistele, implantaatproteeside ja sildade puhul.

HAMBANIIT JA –LINT. Hambaniidi ja -lindi kasutamine aitab hoida igemed terved ning vähendab hambakatu kogunemist igemeserva alla, eemaldab bakterid, toidujäänused raskest ligipääsetavatest kohtadest. Hambaniit viiakse ettevaatlikult edasi-tagasi liigutustega hammaste kontaktpinnast läbi. Puhastatakse kummagi hamba pind kuni igemevao põhjani kolme-nelja hõõruva liigutusega.

SUUVESI. Suuvee kasutamine peale hammaste pesu tõhustab suu puhtust veelgi, sest eemaldab allesjäänud toiduosakesed, värskendab hingeõhku, vähendab baktereid, mis põhjustavad hambakattu ja halba hingeõhku. Soovitatav on kasutada fluoriidi sisaldavat suuvett, see muudab hamba emaili tugevamaks. Loputa suud suuveega vähemalt 30 sekundit peale igat hammaste pesu. Lastele on saadaval spetsiaalselt laste hammastele sobilikud suuveed.

Tagasi |
Jaga
Tervisepunkt Inkoprojekt
Vaata kõiki
info@benu.ee