Astelpaju toob tervise!

Astelpaju kui mõjusat ravivahendit tunti  Antiik-Kreekas ja mainiti Tiibeti kroonikates juba 800 aasatat e. Kr.

Legendid räägivad, et vanad kreeklased lisanud astelpaju lehti ja noori oksi võistlushobuste sööda hulka, mis hobustele nii hästi mõjunud, et karva kohe läikima löönud. Astelpaju lehed olnud lemmiktoiduks ka lendavale ratsule Pegasusele- siit ka astelpaju nimi Hippophae (kreeka keeles hippos-hobune, phaos-läikiv).

Astelpaju on hinnatud ravimtaim.

Astelpaju on üks täiuslikumaid taimsete vitamiinide allikaid. Viljad sisaldavad C-vitamiini, B1, B2, B6, B15, P ja E-vitamiine ning karotinoide. Veel sisaldavad marjad mineraalaineid, mangaani, boori, räni. Veidi on marjades ka  asendamatuid rasvhappeid oomega-3 ja oomega-6. Need on organismile kõik väga väärtuslikud. Selline komplekti täiuslikkus on läbi aegade toitnud isegi spekulatsioone justkui oleks mõni antiikmaailma taimeteadlane astelpaju aretanud.

Raviks tarvitatakse vilju, mahla, lehti, koort ja seemnetest saadud õli.  Et astelpaju stimuleerib immuunsüsteemi ja ergutab hormonaalsüsteemi tegevust, soovitan teda tarvitada üldtugevdava vahendina gripi ja teiste külmetushaiguste ajal, samuti pärast operatsioone ja traumasid, väsimuse ja kurnatuse korral.

Apteegis on müügil kerge külmetuse puhul astelpaju looduslik külmasiirup ja astelpaju mahl meega. Mõjub üldtoniseerivalt, jõuduandvalt, täiskasvanule 1spl. 3 kuni 5 korda päevas.

 

Kui kurk valutab, saab abi astelpaju-saialilleõli aerosoolist, mida on lihtne kasutada, piserdades limaskestdele.

 

Astelpaju aitab kaasa naha uuenemisele, seetõttu kasuatakse kriimustuste, kergete põletuste ja teiste nahaprobleemide koral. Kui suunurkades on lõhed või vaevab suulimaskestapõletik, ka siis on astelpajuõli omal kohal.Kuna astelpaju kiirenadb kudede taastumist, soovitatakse pärakuveenikomude ravimiseks. Astelpajuõli on efektiivne mädaste haavade, krooniliselt kulgevate põletike, ekseemi ravimisel.Antioksüdantsete omaduste poolest on astelpaju sobilik kiiritusravi saavatele haigetele, seda võib määrida enne kiiritusravi nahale, et vähendada kudedes rakukahjustusi.

Kui on muresid vererõhuga, siis soovitan juua astelpaju toormahla või süüa astelpaju marju. Atelpajumarju tohivad süüa nii kõrge kui ka madala verrõhuga inimesed. Atelapajus sisalduvad flavoonid suurendavad veresoonte elastsust, vähendavad ateroskleroosi riski ja alndavad vähesel määral vererõhku.

Astelpajuõli sobib suurepäraselt seedeprobleemide leevendamiseks., soovitus võtta igal hommikul tühja kõhu peale 1 teelusikatäis astelpajuõli. Astelpaju on hea vahend ka mao- kasteistsõrmiku- haavandite korral, sest ta kiirendab armkoe teket, mis on vajalik paranemiseks.Samuti hea põletike vaigistajana naistehaiguste korral ja klimakteeriliste ilmingute leevendamiseks. Õliga on saadud ka häid tulemusi maksa ainevahetushäirete(alkoholimürgistuste) ravimisel.

Soovitan teil neid kasulikke marju ka koju muretseda. Neid on hea säilitada sügavkülmas, ja kui vaja, saab neid sealt jaokaupa võtta.

Astelpaju on üks kasulikumaid marju Eestis.Tarbides regulaarselt astelpaju marju, on võimalik tugevadad immuunsüsteemi ja vältida haigusi talvisel hooajal.

Need pisikesed, põneva maitsega marjad on nii keha- kui nahavitamiinide varasalv. Proovige järele!

 

Sille Krüger

BENU Viru Platsi apteegi proviisor

Tagasi |
Jaga
Tervisepunkt Inkoprojekt
Vaata kõiki
info@benu.ee