Chat with us, powered by LiveChat
  • 0

Jalad suvel paistes

15.07.2021
Suvi

Tere. Kas jalgade paistetuse vastu suvel (kuumade ilmadega) on midagi võimalik ette võtta? Nt kas jahutavad geelid aitaksid?

Tere

Jahutavad geelid, spreid ja külmakotid enamasti aitavad küll turset alandada. Lisaks vähendavad ka lihaspingeid. 

Hästi oluline on t...

Tere

Jahutavad geelid, spreid ja külmakotid enamasti aitavad küll turset alandada. Lisaks vähendavad ka lihaspingeid. 

Hästi oluline on tarbida piisavalt vett. Tavalist soola pigem vältida, kuid mineraalaineid nt magneesiumi ja kaaliumi on pigem soovitatav tarbida (ka tabletina olemas, nt Panangin). Väga head on gaasita mineraalveed. 

Kasuks tuleb jalavann ja võimalusel võiks tõsta jalad kõrgemale. Ette võiks võtta iga päev ühe väikese jalutuskäigu (mitte keskpäeval palavaga). Väga hästi mõjub ka ujumine. Abi võib olla ka kompressioonsukkadest. 

Kindlasti tuleks ka arstiga konsulteerida, kui Teil on mingeid haigusi või kasutate ravimeid. Tegu võib olla mõnest ravimist tingitud kõrvaltoimega ning ka osad haigused võivad jalgadesse turseid tekitada. 

Benu Veebiapteegi proviisor

Loe vastust

Seedimine.

14.07.2021
Seedimine

Tere! Mul tekib pärast sööki kerge tunne, nagu ajaks üles tagasi. Kas ja mida peaksin võtma?

Tere

Suure tõenäosusega on tegu gastroösofageaalse refluksiga ehk maomahla tagasivooluga söögitorru. Sümptomid (põhiliselt kõrvetised, röhitsused, võib esineda valu ülakõhus/r...

Tere

Suure tõenäosusega on tegu gastroösofageaalse refluksiga ehk maomahla tagasivooluga söögitorru. Sümptomid (põhiliselt kõrvetised, röhitsused, võib esineda valu ülakõhus/rindkeres, neelamisprobleeme/tükitunne kurgus, ärritusköha) esinevadki eekõige pärast sööki. Pikaliasend võib ka seda soodustada. 

On mõned üldised nõuanaded, mida võiksite enne tablettravi läbi vaadata ja rakendada:

  • Süüa väikeseid portsjone ja tihedamini (nt 6x päevas);
  • Osad toidud/joogid võivad soodustada kaebuste teket: kofeiin, alkohol, vürtsikas toit, sibul, küüslauk, tsitruselised, tomat, happelised ja rasvased toiduained. Neid võiks võimaluse korral vältida, siis peaksid ka sümptomid järele andma;
  • Pärast söömist mitte pikali visata, vaid olla püstises asendis;
  • Enne magamaminekut vältida söömist u 3 tundi;
  • Ülekaal ja suitsetamine samuti on refluksi soodustavad faktorid;
  • Ka osad ravimid võivad selliseid sümptomeid soodustada. Kui Te mingeid ravimeid kasutate, siis võite apteekriga või arstiga üle vaadata, kas miski neist võiks olla sümptomite/kaebuste põhjuseks;

Kui eelnevast abi ei ole, siis on variant proovida teha kuuri (vähemalt 14 päeva) läbi prootonpumba inhibiitoritega (nt omeprasool, esomeprasool, pantoprasool), mis vähendavad maohappe tootmist ja aitavad söögitoru kahjustustel paraneda. Neid tuleks võtta eelkõige tühja kõhuga, olenevalt toimeainest kas pool tundi kuni tund enne hommikusööki. 

Kiiret abi saaks antatsiididest (nt Rennie, Maalox jt), mis neutraliseerivad juba maos oleva maohappe. Nende puhul tuleb kindlasti meeles pidada seda, et teiste ravimitega tuleb hoida vähemalt kaks tundi vahet, sest muidu võib ravimite imendumine häiruda. 

Benu Veebiapteegi proviisor

Loe vastust

Ei leidnud sind huvitavas küsimuses vastust?

Esita meile oma tervise teemaline küsimus ning apteeker vastab teile esimesel võimalusel.