23.02.2024
Ninast jookseb verd? Sage viga, mida tuleks kindlasti vältida
23.02.2024
Kui üldjuhul saab ninaverejooksu koduste vahenditega peatada, siis mõnikord tuleb seetõttu pöörduda ka arsti vastuvõtule. Kuidas peatada ninaverejooksu ja milliseid vigu tasuks seejuures vältida, räägib BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane.
Ninaverejooksul võib olla erinevaid põhjuseid
Proviisori sõnul on ninaverejooksu kõige sagedasemad põhjused teatud sorti vigastused ja traumad, mille tagajärjel saavad ninas asuvad veresooned kahjustada. “Nina limaskestas on väga palju veresooni ning nende vigastamine võib olla seotud erinevate teguritega nagu näiteks tugev ja sage nuuskamine, nina nokkimine, võõrkeha ninas, löök või trauma nina- või näopiirkonnas, nina limaskestade kuivus, kõrge vererõhk ja nii edasi,” loetles ta.
Samas võib ninaverejooksu soodustada teatud ravimite kasutamine – sellisteks on näiteks aspiriin, nn verevedeldajad ja antikoagulandid (varfariin, apiksabaan, rivaroksabaan, klopidogreel jt) või hoopis ninapihused, mis sisaldavad ksülometasoliini või oksümetasoliini.
“Sageli tekib ninaverejooks nina limaskesta kuivuse tagajärjel (kasutatavad ninaspreid, kuiv õhk). Sellisel juhul aitab veritsust ennetada nina limaskesta niisutamine. Apteegis on valik spreisid, tilkasid ja ka salve, mis aitavad nina limaskesta taastada ja niisutada. Kasu võib olla ka õhuniisutaja kasutamisest kodus,” sõnas proviisor.
Kuidas peatada ninaverejooksu?
Ninaverejooksu peatamisel tasub vältida sagedast viga, mida inimesed tegema kipuvad – nimelt ei tasu pead kuklasse lasta. Hea oleks kummarduda hoopis ettepoole.
“Ettepoole tuleks kummarduda selleks, et veri saaks kenasti ninast välja voolata, mitte ei voolaks mööda neelu makku – see võib tekitada iiveldust ja viia oksendamiseni. Oksendamisega võib verejooks jällegi uuesti ägeneda,” selgitas Kerli Valge-Rebane.
Võimalusel tuleks nina ninajuure juurest kokku pigistada, et sooned kokku suruda ja verejooks peatada. “Ninna võib asetada imavast materjalist puhtaid tutikuid või tampoone. Need peaksid olema piisavalt suured, et veresoontele tekiks surve, mis aitaks verejooksu peatada. Suurus on oluline ka selleks, et need vere raskuse tõttu niisama ninast kohe välja ei kukuks. Vajadusel tuleks tampoone vahetada, kuniks verejooks on peatunud,” juhendas proviisor.
Veresoonte ahendamiseks ja vere juurdevoolu vähendamiseks võib ninajuurele ja kuklale asetada ka külmakompressi. Samuti on apteegis saadaval eraldi salv ninaverejooksu peatamiseks ning sagedaste ninaverejooksude ennetamiseks. “Selliste sammude puhul peaksid ninaverejooksud reeglina peatuma umbes 10–30 minuti vältel. Kui verejooks on peatunud, siis võiks mõned tunnid rahulikumalt võtta. Selle aja jooksul tuleks vältida tugevat nuuskamist ja raskuste tõstmist,” rõhutas proviisor.
Millal on õige pöörduda arsti poole?
Üldjuhul ei ole ninaverejooks ohtlik ning selle saab koduste vahenditega kenasti peatada. Siiski võib ninaverejooks anda märku ka mõnest varjatud terviseprobleemist.
“Ninaverejooks või sageli korduvad veritsused, mis ei taha alluda kodusele ravile, võivad olla hoopis märk näiteks kõrgvererõhktõvest või mõne ravimi kõrvaltoimest. Sümptomiks on ikka veritsus, kuid see võib kesta pikemalt või on intensiivsem. Sellistel juhtudel tasuks igaks juhuks pöörduda kontrolliks arsti poole,” sõnas Kerli Valge-Rebane lõpetuseks.