Puugihammustus võib olla tõsiste tagajärgedega

18.03.2018 Kommentaare ei ole

Soojemad aastaajad on aeg, mida me kõik kannatamatult ootame. See tähendab talveriiete kappi panemist, päikest, puhkust ja rohkem võimalusi veeta vaba aega looduses.

Paraku käivad mõnusa ajaga tihti kaasas ka omad ohud – üks neist on näiteks puugihammustus, mis võib kaasa tuua tõsised tagajärjed.

Vaatame lähemalt, milliseid haigusi puugid kannavad, kuidas need avalduvad ja millal tasub end testida.

 

Iga puugihammustus alati haigust ei tähenda

Kas teadsid, et Eestis võid kohtuda kaht eri liiki puugiga – võsa- või laanepuugiga? Tegelikult aga polegi „ohvri“ jaoks oluline, kumma ta neist endale külge saab. Puugi õige liigikuuluvuse oskavad määrata vaid asjatundjad ja haiguse võib saada ükskõik kummalt puugiliigilt.

Hea on teada, et iga puugihammustus ei pruugi alati raudkindlalt borrelioosi või puukentsefaliiti kaasa tuua, sest kõik puugid haigusetekitajaid ei kanna. Kinnitamata andmete põhjal võib nakatunud olla üks puuk kolmest, kuid väga palju oleneb ka kohast, kus sa parasjagu viibid, sest nakatunud puukide levimus on piirkonniti erinev.

Seega on paiku, kus puugihammustuse tulemusel on puugihaigustesse nakatumine tunduvalt tõenäolisem. Näiteks puukentsefaliidi levik on kõrgem maapiirkondades – kõige rohkem haigestumisi on olnud Ida- ja Lääne-Virumaal, Saaremaal, Läänemaal, Pärnumaal ja Tartumaal. Kõige enam puukborrelioosi juhtumeid on esinenud Tallinnas ja Saaremaal, järgnevad Pärnu-, Harju- ja Tartumaa.

 

Puukentsefaliit – ohtlik, kuid vaktsiiniga välditav

Puukentsefaliiti saab pidada õigusega ohtlikuks ja raskeks haiguseks, sest see võib tekitada püsivaid närvisüsteemi häireid ja halvematel juhtudel olla isegi ohuks elule. Seda haigust ravida ei saa (võimalik on leevendada üksnes sümptome ja jälgida, kuidas organism ise haigusest välja tuleb), kuid õnneks on olemas vaktsiin, mis tasub tihti looduses viibijatel kindlasti ära teha.

 

Salakavalad faasid

Puukentsefaliidil on enamasti kaks eristuvat faasi. Haigus algab kõrge palaviku ja iiveldustundega. Haiguse tunnused avalduvad 4–28 päeva pärast kokkupuudet nakatunud puugiga ja kestavad 2 kuni 7 päeva. Suurem osa inimestest saab seejärel terveks ja infektsioon sellega lõppebki. Kuid osal haigetest tekib pärast näilist tervenemist ja palavikuvaba perioodi (2–10 päeva) tegelik entsefaliit, mis on haiguse kõige ohtlikum faas.

Haiguse raskemat osa (teist faasi) iseloomustab kõrge palavik (tavaliselt rohkem kui 39 °C) koos ajukelmepõletiku (meningiidi), entsefaliidi või radikuliidi sümptomitega. Esineda võivad neuroloogilised probleemid – peavalu, oksendamine, kaela jäikus ja peapööritus. Raskematel juhtudel ka teadvushäired, krambid või halvatus.

Pärast haiguse läbipõdemist on inimene tavaliselt puukentsefaliidi vastu immuunne.

 

Borrelioos – keerulised sümptomid

Borrelioosi ei peeta niivõrd raskeks haiguseks kui puukentsefaliiti, kuid keeruliseks teevad selle seinast seina esinevad sümptomid.

Borrelia bakter liigub puugilt inimese organismi sülje või muude väljaheidete kaudu. Just seepärast soovitatakse puuk nahalt eemaldada pintsettide abil – vastasel juhul võivad haiguse bakterid sattuda kätele ja sealt edasi silma või suhu.

Bakter otsib organismis kohta kus n-ö pesitseda, sageli osutub selleks näiteks süda, aju või liigesed. Organismi loomulik keskkond saab häiritud ja seetõttu tekibki haigus, mis põhjustab varieeruvaid sümptomeid.

Raskemal juhul võivad esineda:

  • Nahalööve
  • Palavik-lihasevalu
  • Südamelihase põletik
  • Ajukelmepõletik

Esimesed tunnused tekivad tavaliselt 3–30 päeva pärast puugihammustust. Sagedane sümptom on punetav ja tasapisi laienev lööve või punakad laigud keha painutuspindadel või karvadega kaetud piirkondades.

Päris kindlasti on vajalik võtta ühendust arstiga, kui pärast puugihammustust avastad kahtlase nahalööbe. Kui haigusele saadakse kiiresti jaole, siis on borrelioos ravitav antibiootikumikuuriga.

 

Puukborrelioos kipub esinema tihemini

Võrreldes mõlema puugihaiguse esinemist saab öelda, et Eestis on borrelioosibakterite kandvus on entsefaliidiviiruse kandvusest suurem.

Kui sulle teeb muret hiljuti juhtunud puugihammustus, siis on võimalik teha ka valitud BENU apteekides puukborrelioosi kiirtest. See annab sulle esimese teadmise, kas võid olla nakatunud puukborrelioosi.

 

Puukborrelioosi testi saab kiiresti ja mugalt teha BENU apteekides. Vaata lähemalt benu.ee/teenused/!

Tagasi |
Jaga

Kommentaari (0)

Kommentaari lisamiseks logi sisse Facebooki kaudu

Facebook pase

Populaarsed artiklidVaata kõiki