5 nippi, kuidas vältida haigeks jäämist

14.03.2019 Kommentaare ei ole

Võib-olla on sinulgi tutvusringkonnas inimesi, kes ei jää kunagi haigeks ning sa imestad, kuidas nad seda teevad.

Minudoc.ee perearst Kadri Riivik annab mõned näpunäited, kuidas ka ise haigustest hoiduda.

  • Pese hoolega käsi

Kõik, mida sa oma kätega päeva jooksul katsud, on kaetud viiruste ja bakteritega – nii uksenupud, käepidemed, sularaha ja oma isiklik mobiiltelefongi. Kätte mitte piisav pesemine on peamiseks põhjuseks, miks inimesed paljudesse haigustesse nakatuvad.

Pese käsi hoolega ka päeva jooksul, mitte ainult enne söömist, sest paratamatult on inimesel harjumuseks oma nägu katsuda ja silmi hõõruda. Just silmade ja nina kaudu enamus haigustekitajad organismi pääsevadki.

  • Ole puhas

Käi kuuma duši all või lõõgastu vannis, sest sellega tekkivad aurud aitavad puhastada hingamisteid ning vabaneda varajasest nohust enne, kui see tõsisemaks areneb. Samuti aitab kuuma teraapia alandada stressi ning lõõgastuda.

Lisaks kuumale duššile ja vannile, aitavad ka näiteks kuum tee või kergelt vürtsikas puljong hingamisteid avada. Nii on ka bakteritel keerulisem organismi sisse murda.

  • Toitu tervislikult

Rohkelt köögi- ja puuviljade söömine aitab kehal varuda piisavalt vitamiine, mis omakorda toetavad organismi vastupanuvõimet.

Näiteks sisaldavad tsitruselised viljad nagu apelsinid, greibid ja mandariinid rohkelt C-vitamiini, mis aitab kaasa valgevereliblede tootmisele. Valged verelibled on olulised võitluses põletiku tekitajatega.

Võib juhtuda, et keha ei saa piisavalt vitamiine igapäevasest toidust. Vajadusel võta toidu kõrvale vitamiini preparaate.

  • Ole aktiivne

Füüsiline aktiivsus on teada tuntud stressi alandaja, mis tõstab tuju ning lisaks aitab hoida kehakaalu. Mõlemad on olulised faktorid, mis toetavad loomulikku immuunsüsteemi.

Trenniga tuleb olla samas ettevaatlik, sest liiga intensiivne füüsiline koormus võib just organismi nõrgestada ning muuta haiguste suhtes vastuvõtlikumaks.

  • Hoia stressi tase madal

Pidev stress nõrgestab organismi ning selle immuunsüsteemi. Seega, võta aega, et lõõgastuda ja lasta vaimul puhata. Käi väljas ning veeda aega koos sõprade ja perega. Igapäeva rutiinist eemale saamine hoiab keha erksa ja tugevana.

 

Kui aga külmetus peaks ikkagi kuidagi ligi hiilima võta ühendust perearstiga kiirelt ja mugavalt Minudoc.ee videokonsultatsiooni vahendusel. Minudoc.ee-s on arst igaühele kättesaadav seitse päeva nädalas ning kuni kella 22.00ni õhtul, ka nädalavahetustel ja riigipühadel. Teenus on isikustatud ning arstil on ligipääs patsiendi digiloole, vajadusel saab väljastada või pikendada digiretsepti ning suunata eriarstile.

Nüüd on võimalus saada töölt või kodust lahkumata ka professionaalse apteekri nõu ravimite kasutamise, manustamise, toimeainete, võimalike kõrvalmõjude jms kohta. Lisaks saab tasuta apteekri teenuse raames küsida ravimite kohta täpsustavaid küsimusi või küsida nõu ilutoodete osas. Tasuta apteekri nõustamisteenusele saab ligi nii www.benu.ee/minudoc kui ka www.minudoc.ee lehelt, kui valida seal apteekri teenus.

Tagasi |
Jaga

Kommentaari (0)

Kommentaari lisamiseks logi sisse Facebooki kaudu

Facebook pase

Populaarsed artiklidVaata kõiki