27.06.2025
Värskelt ülikooli lõpetanud Mark: tahan oma teadmisi kasutada selleks, et Eesti inimesi aidata
27.06.2025
Mustveest pärit 24-aastane Mark Vorho mõtles erialavaliku peale tõsisemalt juba 10. klassis ning pani enda jaoks paika kolm kriteeriumi, mille põhjal lõplik otsus teha. Haridustee viis ta õppima Tartu Ülikooli proviisori erialale, kus ta kasvas teadlikuks ja kindlameelseks tervishoiutöötajaks ning soovib nüüd üle kõige Eesti inimesi oma teadmistega aidata.
Erialavaliku kolm kriteeriumi
Kooliajal oli Mustveest pärit Mark Vorho aktiivne õpilane ning osales paljudel üritustel, aidates korraldada ja kaasa lüüa seal, kus iganes tema abi kõige rohkem tarvis läks. Juba gümnaasiumi esimesel aastal hakkas ta tõsisemalt mõtlema tuleviku ja erialavaliku peale.
“Esimest korda külastasin Tartu Ülikooli avatud uste päeva juba 10. klassis. Mäletan hästi, kui istusin suures auditooriumis ja küsiti, mis klassist külalised on. Kui 12. klassi õpilased tõstsid käed, oli neid enamik. 11. klassi esindajaid oli vähem. Kui küsiti, kes on 10. klassist, tõstsime käe mina ja kaks tüdrukut. Sel hetkel mõistsin, et minusuguseid varajasi huvilisi on vähe,” meenutas ta.
Kuigi perel on kombeks noort inimest erialavalikul suunata, soovis lõpliku otsuse teha Mark ise. Nii pani ta paika kolm kriteeriumi, mille alusel otsus langetada: esiteks seos keemiaga, mis talle väga meeldis, teiseks kindel töökoht ja ametivajadus, et Eestis vabalt liikuda ja tööd teha, ning kolmandaks kasulikkus nii iseendale kui ka lähedastele.
“Farmaatsiaalased teadmised aitavad mõista ravimeid, analüüsitulemusi ja aidata abivajajat kiiremas korras. Need kolm kriteeriumi suunasid mind proviisoriks saamise teekonna poole,” rääkis ta.
Apteegipraktika kuulub õppekavasse
Tartu Ülikooli proviisori erialale õnnestuski Markil edukalt sisse saada. Õppimine kehtis ühtekokku viis aastat ning oli noormehe sõnul täis nii väljakutseid kui ka rõõmu. “Olin aktiivne ka ülikoolis: õppisin, töötasin apteekides, kohtusin inimestega, kellega jagasime ühiseid huvisid, ja osalesin elavalt tudengielus. Esimest korda töötasin apteegis juba pärast esimest kursust – kuigi tegin tol ajal peamiselt korrastustöid, sai see kogemus minu tee osaks.”
Õppeained olid Marki sõnul mitmekesised ning pakkusid nii rõõmu kui ka parasjagu väljakutseid. Neljanda õppeaasta lõpus ootas tudengeid ees pooleaastane praktika mõnes Eesti apteegis. Proviisoritudengi valikut suunas seejuures eelkõige võimaliku praktikakoha asukoht.
Tartus jõudis Mark õpingute ajal töötada viies erinevas apteegis.Foto: erakogu
“Kuna olin juba proovinud töötada mitmes Tartu apteegis, tahtsin proovida midagi täiesti uut. Ühel päeval, kui sõitsin bussiga ja vaatasin aknast välja, tekkis mõte: “Miks mitte minna praktikale Tallinnasse?” Tallinn oli mulle võõras, aga just see tundmatus pakkuski huvi. Jagasin oma ideed elukaaslasega ja ta toetas mind. Hakkasime otsima võimalusi ja kirjutasin mitmele apteegiketile. Samal ajal printisin välja Tallinna kaardi ja märkisin sinna võimalikud praktikakohad,” kirjeldas ta otsustusprotsessi.
Kui esimese hooga lõi valik silme eest kirjuks, siis ühe BENU apteegi puhul tundis Mark kohe, et see võiks talle sobida. “Tänu BENU värbajale Alla Zabellevitšile jõudsin apteeki, kus mind südamlikult vastu võeti.”
Praktika on hindamatu kogemus
Praktika BENU apteegis kestis kokku kuus kuud ning juba esimestel päevadel tundis Mark, et on sattunud õigesse kohta. “Kolleegid olid toetavad, sõbralikud ja alati valmis aitama. Nad näitasid, kuidas töötada efektiivselt, jagasid oma kogemusi ja arutlesid minuga, kuidas paremini patsientidega ühist keelt leida,” kirjeldas ta.
Praktikal sai Mark enda sõnul palju praktilisi kogemusi: kuidas kuulata patsienti, seletada ravimite kasutamist lihtsas keeles ja rahulikult või käituda erinevates ettearvamatutes olukordades.
“Mitu korda tuli teha kiireid otsuseid või selgitada patsiendile tundlikke teemasid, ent juhendajad olid alati toeks ja andsid tagasisidet. Mind kaasati ka apteegi töökorraldusse laiemalt: räägiti tervishoiusüsteemi muutustest ja arengust, mis aitas mul mõista, kuhu suunas meie farmaatsiamaailm liigub.”
Praktika andis Markile enesekindlust ja kinnitas, et talle meeldib kõige rohkem suhelda inimestega ja lahendada probleeme. “Eriti huvitav oli näha, kuidas tehnoloogia areneb ja jõuab ka apteegikeskkonda – näiteks alustasime minu praktikaperioodil esmakordselt Wolt tarnesüsteemi kasutamist ning arutasime kolleegidega, kuidas protsessi paremaks muuta ja kuidas see võiks tulevikus areneda,” meenutas ta.
Praktika lõpus hakkas Mark taaskord mõtlema, mis saab edasi. “Sellele küsimusele vastuse leidmiseks otsustasin rääkida inimestega, kes on olnud sarnases olukorras. Nad jagasid minuga väärtuslikku nõuannet: kuna pikem apteegis töötamine aitab mõista meie valdkonda lõpuni ja terviklikumalt, tuleks järgmine samm teha siis, kui ühel päeval on tunne, et õige aeg on käes. Elu pakub meile alati ootamatuid võimalusi, mida tuleb märgata ja õigeaegselt nendest kinni krabada!”
“Olen õnnelik, et valisin selle tee ja nüüd soovin edasi liikuda, et aidata inimesi ja panustada Eesti farmaatsiavaldkonna arengusse.”Foto: erakogu
Juunis lõpetas Mark edukalt Tartu Ülikooli proviisori eriala ning on nüüd valmis kasutama oma teadmisi, et Eesti inimesi aidata. “Õpingud Tartu Ülikoolis jäävad minuga igaveseks. See oli keeruline, aga särav ja meeldejääv aeg. Selle viie aasta jooksul kasvasin rõõmsast ja aktiivsest koolipoisist teadlikuks, tugevaks ja optimistlikuks farmaatsiamagistriks. Olen õnnelik, et valisin selle tee ja nüüd soovin edasi liikuda, et aidata inimesi ja panustada Eesti farmaatsiavaldkonna arengusse,” sõnas Mark lõpetuseks.