01.07.2025
Põiepõletik kipub korduma? Apteeker juhendab, mis aitab seda ära hoida
01.07.2025
Põiepõletik ehk tsüstiit on sage kuseteede infektsioon, mis võib tekitada suurt ebamugavust. Selle peamiseks põhjuseks on bakteriaalne infektsioon, enamasti bakter Escherichia coli, mis satub kusiti kaudu põide. BENU apteegi farmatseut Helina Kivi annab nõu, kuidas põiepõletikku ravida ning mida teha siis, kui vaevused kipuvad korduma.
Miks põiepõletik tekib?
Ehkki põiepõletikku võib esineda nii meestel kui naistel, on naised farmatseudi sõnul siiski haavatavamad – sellel on lihtne põhjus. “Naiste kusiti on lühem ja seda lihtsam on bakteritel sattuda põide. Põiepõletikku haigestumise riski suurendavad veel ebapiisav intiimhügieen, põie mittetäielik tühjendamine ja pikalt uriini kinni hoidmine,” rääkis ta.
Elu jooksul kogeb põiepõletikku vähemalt korra umbes 50% naistest. “Meestel esineb see peamiselt vanemas eas, kui eesnäärme suurenemine hakkab takistama uriini väljumist ja soodustab infektsioone.”
Kuidas põiepõletikku ravida?
Kerge ja varajases staadiumis põiepõletik võib mõnikord taanduda ise või käsimüügis saadavalolevate preparaatide abiga. “Väga oluline on kindlasti vedeliku tarbimine ja enda soojas hoidmine – kindlasti tuleks erilist tähelepanu pöörata, et jalad oleks soojas,” juhendas Kivi.
Juua võib tavalist vett, jõhvikamahla või erinevaid taimeteesid, mis leevendavad põievaevusi. Levinumad toidulisandid on jõhvika ekstrakti sisaldavad preparaadid, kuid tõhusamad on need pigem ennetusel ja väga kerge algava probleemi korral.
Väga populaarne varajase põiepõletiku ja korduva infektsiooni ennetamiseks on ka D-mannoos, mis takistab bakterite kinnitumist põie seinale. “Valuvaigistid, näiteks ibuprofeen või paratsetamool, aitavad vähendada valu ja põletikku. Siiski tuleks sümptomite püsimisel pöörduda arsti poole, et vajadusel alustada antibiootikumravi,” toonitas farmatseut.
Miks kipub põiepõletik korduma?
Paljudel naistel kordub põiepõletik mitmel korral aastas. See võib farmatseudi sõnul tihti olla seotud just sellega, et eelnev infektsioon on jäetud ravimata või siis pole põletikku lõpuni välja ravitud.
“Lisaks mängivad suurt rolli ka hormonaalsed muutused (näiteks menopaus) ja sage antibiootikumide tarvitamine, kuna need muudavad tupe ja kuseteede mikrofloorat.” Kordumist saab ennetada ning selleks on apteekril mitu olulist näpunäidet:
- järgi head intiimhügieeni;
- joo piisavalt vett;
- tühjenda põis täielikult;
- väldi uriini kinni hoidmist;
- kanna hingavat aluspesu;
- väldi liiga kitsaid riideid.
“Samuti võib kasutada profülaktikaks apteegis leiduvaid looduslikke põiele mõeldud toidulisandeid (näiteks jõhvika preparaate), ent hea variant on ka põietee joomine, mida leidub erinevates variantides apteegiriiulitel.”
Varajane tegutsemine aitab tüsistusi vältida
Põiepõletiku ennetus algab Helina Kivi sõnul igapäevastest harjumustest. “Joo rohkelt vett, et bakterid põiest välja uhada, kanna puuvillast aluspesu ja vaheta seda iga päev ning kasuta spetsiaalseid õrnatoimelisi intiimpesuvahendeid. Käi tualetis regulaarselt, ära hoia uriini kinni ning pühi alati eest taha. Hoia ennast soojas, eriti just alakeha,” juhendas ta.
Ehkki põiepõletik on sage, on see siiski ravitav seisund, mis nõuab tähelepanu nii ägedas faasis kui ka kordumise vältimisel. “Õigete harjumuste ja vajadusel arsti abiga saab haigus kontrolli alla. Kui kahtlustad põiepõletikku, ära jää ootama – varajane tegutsemine aitab vältida tüsistusi ja ebamugavusi,” sõnas farmatseut lõpetuseks.