22.03.2021
Kevad kohal: kas päikesekaitsevahendeid tuleks kasutada juba praegu?
22.03.2021
Kevadine päike piilub juba pilvede tagant ning õigustatult võib juba varakult tekkida küsimus, kas talveks seisma jäänud päikesekaitsekreemidelt tuleks tolm ära pühkida. Päikesekaitsevahendite vajalikkusest räägib lähemalt Benu kosmeetikakonsultant Kreete Põlme.
Vajalik aastaringselt
“Tegelikult võiks päikesekaitsekreemi kasutada aastaringselt, kuid kindlasti alates märtsist, kui pole seda varem tehtud,” ütles Põlme. Nimelt on UVA-kiired aastaringselt sama tugevusega ning põhjustavad omakorda naha vananemist ja kahjustusi.
“Lumelt peegeldub valgus veelgi tugevamalt ning seetõttu on eriti oluline ka talvel päikesele avatud piirkondi vastava kreemiga kaitsta. “Märtsi teisest poolest alates hakkab tugevnema ka UVB-kiirgus, mis tekitab naha põletust. Kui soovime säilitada kauni ja noorusliku naha ning vältida pigmendilaike tulevikus, tuleb päikesekaitsega alustada juba täna,” toonitas ta.
SPF-faktor
Päikesekaitsefaktori valik sõltub eelkõige naha fototüübist ehk päikesetundlikkusest. Mida heledam on meie nahk ja juuksed, seda tundlikum on nahk päikese suhtes ning seda tugevamat kaitset peab inimene kasutama.
“Päikesekaitse vajalikkus sõltub ka naha seisundist ja teistest kasutatavatest toodetest või ravimitest,” rääkis ta. “Mõningatel juhtudel on tugeva päikesekaitse kasutamine hädavajalik, näiteks tundliku naha või akneravi korral,” lisas Põlme.
Vajalik igas vanuses
Kosmeetikakonsultandi sõnul peaks päikesekaitsekreemi kindlasti kasutama väikelastel ja lastel. “Et vältida nahapõletusi ja kahjustusi, tuleks kasutada maksimaalse tugevusega ehk SPF 50 päikesekaitsekreemi,” ütles ta.
See on ülioluline, kuna lapsepõlves saadud päikesekahjustused võivad hilisemas eas põhjustada probleeme, sealhulgas nahavähki ja pigmentatsioonihäireid. “Lastele valige spetsiaalne lastele mõeldud kreem,” rõhutas Põlme.
Lisaks SPF-faktorile võiks alati kindlaks teha, et kreem oleks lisaspektri kaitsega ehk UVA- ja UVB-kiirguse eest kaitsev. Tavaliselt on see info pakendil selgelt välja toodud. Samuti võib Põlme sõnul olla kindel, et kõigil Benu apteegis müüdavatel paikesekaitsevahenditel on need kaitsed olemas.
Kuidas leida õige?
Hilisemate nahaprobleemide vältimiseks peaks päikese eest kaitsma end iga inimene igas vanuses. “Et kreemi kasutamine oleks mugav, proovi erinevaid tootjaid ja tekstuure, et leida endale kõige sobivam variant,” soovitas Põlme.
Piisava kaitse tagamiseks tuleks kreemi nahale kanda alati piisavas koguses ja uuendada kaitset iga kahe tunni tagant, pärast ujumist, higistamist või rätikuga hõõrumist. “Kehtib reegel et 1 SPF võrdub umbes 15–20-minutitilise kaitsega,” rääkis ta.
Päevaseks ajaks võib valida näo- või jumestuskreemi, millel on SPF juba sees. “Sel juhul võiks see olla vähemalt 25,” soovitas Põlme. Ka meigi all peaks kasutama päikesekaitsekreemi, kui seda pole lisatud jumestuskreemile. “On olemas ka spreitooteid, mida on mugav piserdada meigi peale ja uuendada vastavalt vajadusele, näiteks pärast tööpäeva lõppu välja minnes,” selgitas Põlme. Samuti on oluline kreem õhtul korralikult maha pesta, et vältida nahapooride ummistust.
Tutvu kõikide päikesekaitse toodetega meie veebiapteegis siin lingil.