21.12.2020
21.12.2020
Köha tekib siis, kui hingamisteedes olevad närvid on kas põletiku või allergia tõttu ärritunud. Köha tekkepõhjuseid võib olla mitmeid, aga sageli on see lihtsalt külmetushaiguse sümptom, mis vajab leevendamist. Kas köha vastu aitab kõige paremini siirup, tablett või imemistablett?
“Köharavimite valik apteegis on lai ja enamik inimesi on katsetamise teel välja selgitanud, mis neid köha korral kõige paremini aitab,” räägib Benu proviisor Darja Molotskova. “Paljud eelistavad looduslikke abivahendeid nagu taimeteed või ekstraktid.” See on tõhus leevendus, sest köha korral on vedeliku tarbimine väga oluline ning aitab vähendada limaskestade kuivust ja ärritust. “Hästi sobivad näiteks islandi sambliku tee või luuderohi, mis on mõlemad looduslikud rögalahtistid,” soovitab Molotskova.
Samas on väga tõhusad ka sellised toimeained nagu ambroksool, atsetüültsüsteiin ja bromheksiin, mida võib võtta tableti, siirupi või lahustuva tableti kujul. “Need on eelkõige röga lahtistava toimega ravimid, mis aitavad leevendada kuiva köha,” selgitab proviisor. “Köha pärssivad ravimid, mida võiks võtta und segava köha korral, ei ole mõeldud pikaajaliseks kasutamiseks,” lisab ta.
Selleks, et köha öösel und ei häiriks, võiks võtta siirupit, mis vähendab oluliselt köharefleksi ning leevendab kurguärritust. “Tasub jälgida, et õhk ei oleks liiga kuiv, sest liigne kuivus ärritab juba niigi põletikulist hingamisteede limaskesta veel rohkem,” soovitab Molotskova. Kindlasti ei tasu magada otse radiaatori kõrval ning vajadusel võib kaaluda õhuniisutit. “Jälgi ka seda, et toas ei oleks umbne ja õhuta tube regulaarselt,” räägib proviisor.
“Siirupil ja tabletil tõhususe poolest erilist vahet ei ole ja peamine erinevus seisneb manustamisviisis,” kinnitab Molotskova. Lastele sobib paremini siirup või lahustuv tablett, sest neil on tabletti alla neelata raskem. Siirupil on veidi kiirem rahustav toime, sest see mõjub limaskestal kohe ning leevendab kurguärritust.