18.04.2019
Perearst Sergey Saadi annab nõu: 15 nippi beebide külmetushaiguste raviks
18.04.2019
Kuigi kevadpäike paistab üha soojemalt, levib praegu palju erinevaid viirusnakkuseid ja on täpselt samamoodi oht külmetushaiguse ohvriks langeda nagu ka talvisel perioodil. Kui täiskasvanute puhul on külmetuse ravimine üsnagi lihtne, siis beebidega on asi pisut keerulisem.
Minudoc.ee perearst Sergey Saadi annab siinkohal nõu, kuidas beebit sel juhul kõige kiiremini ja tõhusamalt ravida. “Kõige olulisem on lapse olemine haiguse ajal võimalikult mugavaks teha, sest külmetushaigust välja ravida ei ole võimalik, ka antibiootikumidega mitte – kui tegemist ei ole just külmetushaiguse tüsistustega nagu kopsupõletik, keskkõrvapõletik või muu taoline seisund,” ütleb Saadi.
Arst soovitab:
- Hingamise hõlbustamiseks tõstke oma lapse pead voodis, ka magamise ajal. Selleks võib kasutada raamatuid, mida võib panna lapse voodiraami peaotsa alla.
- Andke rohkelt vedelikke, sealhulgas rinnapiima, piimasegu ja vajadusel ka vett (ei tasu karta anda vett rinnapiimaga toitmisel vastsündinule haiguse ajal, see ei põhjusta mingeid probleeme).
- Puhastage beebi nina lahja soolalahusega.
- Niisutage toaõhku õhuniisutajaga.
- Kui ei ole palavikku, võib kasutada soojendavaid protseduure – määrida hanerasva või Hustagili rinnaku peale, taldadele ja varvaste vahele.
- Palaviku tõusul võib laps muutuda loiuks, mille tõttu võib ka tarbitud vedeliku kogus väheneda – sel puhul võite kasutada eelnevalt arstiga kooskõlastatud annustes palavikualandajaid, nagu Paracetamoli küünlaid või Ibuprofeeni siirupit vanuselises annuses, ka väliselt võib last rahulikult jahutada koduste vahenditega juhul, kui lapse käed ja jalad on soojad (parem on olla ilma mähkmeta, märja rätikuga võib niisutada ja jahutada lapse otsmiku, kaenlaaluste ja kubeme piirkonda).
- Tuba tuleb regulaarselt tuulutada, last ei tohi hoida soojalt riides ja umbses toas.
- Olge võimalikult palju lapsega koos, et ta tunneks end haiguse ajal eriti turvaliselt.
Ei soovita:
- Antibiootikumid ei toimi viiruste vastu ja neid ei tohi kasutada külma raviks.
- Ei soovita teha soojendavaid protseduure (soojendavate salvide kehale ja taldadele määrimine, massaaži tegemine vms), sest see võib soodustada põletiku progresseerumist.
- Ei soovita anda imikule tabletivormis ravimeid. Kõige sobilikumad on pärasoole küünlad ja lahus (siirup).
- Ei soovita anda lapsele Aspiriini palaviku alandamiseks ja valu vaigistamiseks.
- Üldjuhul ei sobi käsimüügis olevad köha- ja külmetushaiguste raviks ettenähtud ravimid alla 2-aastastele lastele, kuna nende mõju lapse organismile ei ole uuritud.
- Eeterlikke õlisid imikute ravis ei kasutata, kuna inhaleerimisel (või auru tegemisel) võivad need põhjustada bronhide ahenemist ja köha tugevnemist ning naha peale määrimisel naha põletust.
- Ära lase alla 4.-5. kuusel imikul haiguse ajal kõhuli magada, isegi kui tema nina tundub lahti olema.
- Oma perearsti käest võib saada ka retseptiga nn nohusalve ja hõbedat sisaldavaid ninatilku, mida võib imikutel kasutada juhul, kui muud kodused vahendid ei ole piisavalt efektiivsed.
“Arvestada tuleb sellega, et keskmine külmetushaigus võib kesta lausa seitse kuni kümme päeva,” lisab doktor.
Perearstiga saab kiirelt ja mugavalt ühendust Minudoc.ee videokonsultatsiooni vahendusel. Minudoc.ee-s on arst igaühele kättesaadav seitse päeva nädalas ning kuni kella 22.00ni õhtul, ka nädalavahetustel ja riigipühadel. Teenus on isikustatud ning arstil on ligipääs patsiendi digiloole, vajadusel saab väljastada või pikendada digiretsepti ning suunata eriarstile.
Nüüd on võimalus saada kodust lahkumata ka professionaalse apteekri nõu ravimite kasutamise, manustamise, toimeainete, võimalike kõrvalmõjude jms kohta. Lisaks saab tasuta apteekri teenuse raames küsida ravimite kohta täpsustavaid küsimusi või küsida nõu ilutoodete osas. Tasuta apteekri nõustamisteenusele saab ligi nii www.benu.ee/minudoc kui ka www.minudoc.ee lehelt, kui valida seal apteekri teenus.