03.09.2024
03.09.2024
Silmade tervise hoidmine ja säilitamine on üliolulise tähtsusega. Sellegipoolest esitab igapäevaelu silmadele rohkelt väljakutseid, olgu selleks töö arvutiga või vajalike vitamiinide puudujääk. Millised vitamiinid on silmade tervisele vajalikud ning kuidas valida silmavitamiine, selgitab BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa.
Kui ideaalis peaks inimese organism saama kõik eluks vajalikud vitamiinid toidust, siis Anton Ojamaa sõnul ei pruugi päriselus alati nii minna, kuna inimeste toidulaud ei pruugi olla piisavalt mitmekesine. Erinevaid organismile kasulikke vitamiine saab inimene ennekõike heast tervislikust toidust, näiteks juur- ja puuviljadest, marjadest, kalast, munadest ja piimatoodetest. Mineraalaineid leidub seevastu kõige enam seemnetes, pähklites ja ubades.
“Ühed olulisemad vitamiinid on nn antioksüdandid – need ained kaitsevad silmi kahjuliku UV-kiirguse eest, ennetavad silmahaigusi, kaitsevad meie organismi kahjulikke bakterite ja teiste ainete mõju eest ning tugevdavad immuunsüsteemi. Samuti kaitsevad need ka silmi, parandavad nägemise teravust, tugevdavad silma veresoonte seinu, kaitsevad silma võrkkesta ja nägemisnärvi,” loetles farmatseut. Silmadele on väga kasulikud zeaksantiin, luteiin ja resveratrool, mineraalained nagu tsink ja seleen ning vitamiinid A, E, C, D ja B6.
Kuivõrd sageli ei pruugi inimene kõiki vajalike vitamiine toidust saada, tuleks Ojamaa sõnul silmavitamiine tarvitada lisaks siis, kui inimene ei saa või suuda toituda nii, nagu tegelikult peaks. Samuti on silmavitamiinid vajalikud siis, kui inimene töötab arvuti taga, kuna selline töö nõuab silmade pidevat pingutamist ning võib neid koormata.
“Seetõttu on vaja silmi niisutada silmatilkadega. Samuti on soovituslik silmavitamiine juurde võtta, mis on vägagi vajalikud neile, kes tarvitavad tihti alkoholi, suitsetavad, teevad väga aktiivset sporti, tunnevad stressi või kellel on diagnoositud mõni silmahaigus,” tõi farmatseut välja.
Profülaktikaks oleks silmavitamiine tarvis võtta eelkõige eakatel inimestel. “Kuna nägemine langeb tavaliselt vanusega, lihased silmapiirkonnas nõrgenevad ja vajavad seega turgutust, siis alates 45. eluaastast tuleb silmade tervisele pöörata rohkem tähelepanu – just siis algavad füsioloogilised muutused.” Näiteks aitavad silmavitamiinid aeglustada silmade maakula degeneratsiooni.
“Silmade tervise juures on oluline, et vererõhk, kolesterool ja südamerütm oleksid kontrolli all. Ühtlasi kahjustab silmi UV-kiirgus – seetõttu oleks päikesepaistelisel päeval hea kasutada UV-kaitsega päikeseprille.”
Ehkki silmade niisutamiseks sobivad hästi silmatilgad, võivad silmavitamiinid samuti silmade niisutatust parandada, kuna mõjuvad soodsalt kogu silmade tervisele. “Kuna silmad sügelevad tihtipeale just kuivuse tõttu, võivad antioksüdandid aidata ka sellise kaebuse korral,” kinnitas farmatseut.
Anton Ojamaa soovitab valida niisuguse silmavitamiinide kompleksi, mille koostis on võimalikult lai ja sisaldab suures annuses nii vitamiine, antioksüdante, mineraalaineid kui ka rasvhappeid. “Veelgi parem oleks, kui sees on taimsed ekstraktid nagu mustikas, astelpaju, harilik silmarohi, peiulill. Väikeses koguses võiks olla ka hõlmikpuu ekstrakti.” Samuti võiks farmatseudi sõnul tarvitada lisaks ka kollageeni.
Seespidiselt võetav toidulisand on hea abiline igasuguste silmaprobleemide puhul. “Kui silmad on ikka kuivad ja/või sügelevad, tuleb otsida muid põhjustavaid tegureid nagu allergia või mõni tõsisem haigus. Selles aitab juba perearst või oftalmoloog. Kindlasti tuleb meeles pidada, et silmad vajavad ekraani vaatamisest ja raamatute lugemisest puhkust iga 1–2 tunni järel. Samuti on soodne tegeleda mitu korda päevas silmadele mõeldud harjutustega.”