17.02.2025
Intiimpiirkonna sügeluse korral võivad süüdlaslaseks olla pesu- ja hügieenitooted
17.02.2025
Talvine aeg toob kaasa mitte ainult külmetushaigused, vaid ka nahaärritusi ja sügelust, mis võivad olla põhjustatud nii kuivast õhust kui ka valedest hügieeni- ja riietumisvõtetest. Farmatseut selgitab, millised on sagedasemad sügeluse ja lööbe põhjused delikaatsetes piirkondades ning kuidas leida neile leevendust.
Võru Rimi Benu apteegi farmatseut Helina Kivi sõnul võivad sügelus ja lööve olla põhjustatud mitmetest teguritest, mis ulatuvad kergest ärritusest kuni tõsisemate infektsioonideni. „Väga sageli on põhjuseks pesu- ja hügieenitooted, mille koostises leiduvad lõhna- ja värvained võivad tekitada nahaärritust või allergilisi reaktsioone. Samuti võivad probleemid olla tingitud pesuvahenditest, mis jäävad riietesse ja ärritavad nahka,“ selgitab Kivi.
Ühtlasi võib nahaärritus tekkida kitsastest ja sünteetilistest riietest, mis ei lase nahal hingata ja soodustavad niiskuse kogunemist. Ka valesti valitud aluspesu võib sügelust esile kutsuda. „Sünteetilised kangad, näiteks polüester, ei lase nahal hingata, mistõttu tekib niiskus ja ärritus. Naturaalsetest materjalidest aluspesu, näiteks puuvillane, on nahasõbralikum valik,“ soovitab farmatseut.
Higistamine ja naha hõõrdumine mängivad olulist rolli sügeluse ja nahaärrituse tekkimisel, eriti delikaatsetes piirkondades. “Higistamine loob ideaalse keskkonna bakterite ja seente paljunemiseks ning eritab soolasid ja muid aineid, mis võivad nahka ärritada. Kui nahk hõõrub vastu nahka või riideid, kahjustub naha loomulik kaitsebarjäär ning tekib põletustunne ja sügelus,” selgitab Kivi.
Sageli on sügeluse taga ka seennakkused, näiteks kandidoos, mis põhjustab lisaks sügelusele ja punetusele ka valget tükilist eritist. „Kergemat sügelust võib tekitada ka bakteriaalne vaginoos, mille tunnuseks on hallikas-valge eritis ja ebameeldiv kalalõhn,“ lisab Kivi. Tõsisemaid sümptomeid põhjustavad sugulisel teel levivad haigused, nagu herpes, klamüdioos ja süüfilis.
Nahahaigused nagu ekseem ja atoopiline dermatiit võivad põhjustada kuiva, sügelevat ja ketendavat nahka. Psoriaas võib esineda ka genitaalide ümbruses, põhjustades paksenenud ja ketendavat nahka. Arvestada tasuks samuti ka sellega, et menopausi ja rasedusega kaasnevad hormonaalsed kõikumised võivad muuta naha tundlikumaks.
Esmalt tasub proovida nahka rahustada käsimüügi toodetega
Kuidas sügeluse korral toimida? Kõige tähtsam on esmalt välja selgitada sügeluse ja lööbe põhjus ning konsulteerida apteekri või arstiga. Apteegis on saadaval mitmeid tooteid, mis aitavad erinevate probleemide korral. “Seennakkuse korral on saadaval klotrimasooli sisaldavad kreemid ning samuti on tulnud käsimüügi riiulitele suukaudsed seenevastased ravimid, nagu flukonasooli sisaldavad kapslid. Intiimpiirkonna mikrofloora tasakaalustamiseks võib kasutada probiootilisi suposiite, näiteks Vagisani. Kuivuse ja sügeluse leevendamiseks sobivad spetsiaalsed kreemid ja geelid. Kui veel pole kasutatud sobivat intiimpesugeeli, tasuks see endale soetada, et tagada õrn ja tasakaalustatud hooldus. Ärritunud naha rahustamiseks ja lööbe leevendamiseks kasutatakse sageli tsinkoksiidi sisaldavaid kreeme,” loetleb farmatseut abi saamiseks lahendusi.
Antihistamiinikumid, nagu loratadiin ja tsetirisiin, on kasulikud juhul, kui sügeluse põhjuseks on allergiline reaktsioon või ülitundlikkus. Kivi toob näiteks olukorra, kus pärast uue pesuvahendi või kosmeetikatoote kasutamist ilmneb sügelev lööve – sellisel juhul on antihistamiinikumid sageli esimene samm sügeluse leevendamiseks.
Kui käsimüügis olevad vahendid ei aita – sügelus ja lööve ei taandu või sümptomid süvenevad hoolimata kodusest ravist, tuleb pöörduda arsti poole. „Erilist tähelepanu vajavad tugev sügelus, intensiivne valu, palavik, mädased villid, haavandid ja kiiresti süvenev lööve,“ rõhutab Kivi. Samuti peaksid arsti poole pöörduma need, kellel esinevad korduvad või kroonilised probleemid.
Helina Kivi sõnul on inimesed sellistel teemadel palju avatumad kui varem ning julgevad apteekriga nõu pidada. Pigem ei peljata arutamist, vaid tuntakse muret selle pärast, et teised apteegis viibijad võivad vestlust pealt kuulda. „Apteegis on alati võimalik leida vaiksem nurgake, kus saab ka kõige delikaatsemad teemad läbi arutada. Ükski tervisemure ei ole piinlik ning alati tasub julgelt tulla ja oma murele lahendust otsida,“ julgustab farmatseut.