16.05.2024
Menopausi sümptomeid on võimalik leevendada. Millist abi saab apteegist?
16.05.2024
Menopaus on loomulik etapp iga naise elus, mille jooksul toimuvad organismis olulised hormonaalsed muutused. Siiski võivad sümptomid inimeseti väga palju erineda. BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane rõhutab, et kaebuste korral tasub kindlasti pidada nõu arsti või apteekriga, kuna sümptomeid saab leevendada.
Kirjeldatud kaebusi on väga palju erinevaid
Ovulatsiooni ja menstruatsioonide lõppemise tõttu muutub naise organismis hormoonide tasakaal. Kuna keha ei tooda enam piisavalt naissuguhormooni ehk östrogeeni, tekivadki sageli klassikalised menopausi kaebused.
“Kuna organismid on erinevad ja inimeste tundlikkus erinev, siis sama hormooni muutused kehas võivad inimeseti tekitada erinevaid kaebusi. Mõni õnnelik ei kurda millegi üle ja lihtsalt menstruatsioonid jäävad ära, samas teine äärmus võib saada kõik kirjeldatud kaebused: kuumahood, ärrituvus, unehäired, lihas- ja liigesevalu, peavalu, mäluprobleemid,” loetles proviisor.
Muutusi võib esineda ka kaalunumbris: kuna ainevahetus muutub aeglasemaks, siis on suurem tõenäosus, et kaal hakkab tõusma. “Tihti kaasneb hormonaalse muutusega ka tupekuivus, mis omakorda võib vahekorra muuta ebamugavaks, isegi valulikuks. Täheldatud on ka libiido langust.”
Lisaks satuvad löögi alla nahk ja juuksed, nahk kaotab elastsust. “Juuksed kipuvad rohkem välja langema ning muutuvad õhemaks ja kuivemaks,” lisas proviisor.
Abi saab apteegist
Kui naisel tekivad esimesed menopausi kaebused, siis kindlasti tasub proviisori sõnul proovida apteegi käsimüügis olevaid looduslikke preparaate. “Nende eesmärk on tasakaalustada organismis tekkinud hormoonide muutusi ning sellega leevendada tekkinud kaebusi. Tooted sisaldavad kobar-lursslille-, sojaoa-, aasristiku ja linaseemneekstrakte,” ütles proviisor.
Apteegi käsimüügis on olemas eraldi looduslik preparaat, mis on mõeldud liighigistamise korral kasutamiseks – ka sellest on menopausi sümptomite korral abi. “Antud toote koostises on salvei ja melissi ekstraktid, mis siis vähendavad higistamist ning pinget ja stressi, mis omakorda võivad tekitada liighigistamist,” lisas ta.
Eraldi valikus on ka kreeme, geele ja oovuleid, mis on mõeldud just intiimpiirkonnas kasutamiseks. “Need aitavad leevendada tupekuivusest tingitud ärritust, punetust, sügelust ja valulikkust. Lisaks on olemas lubrikandid, mis sobivad vahekorra ajal kasutamiseks, et tagada piisav niisutus.”
Östrogeeni taseme vähenemine vähendab ka kollageeni ja elastiini tootmist, kuid need kaks on Kerli Valge-Rebase sõnul kauni naha jaoks üliolulised. “Näohoolduse osas tasuks nüüd kindlasti valida tooted, mis aitavad naha elastsust hoida ning on mõeldud kortsude ennetamiseks. Samuti tuleks rõhku pöörata just naha niisutamisele ja toitmisele,” soovitas ta.
Tervislikel eluviisidel on ülioluline roll
Proviisori sõnul on menopausi ajal väga oluline säilitada tervislikud eluviisid ehk püsida füüsiliselt aktiivne, toituda mitmekesiselt, pöörata rõhku stressi maandamisele, puhkamisele ja korralikule ööunele.
“Hoiduda tasuks suitsetamisest ja alkoholiga liialdamisest. Toiduvalikusse võiks lisada sojaubadest valmistatud toitusid, sest soja sisaldab taimseid östrogeene ning nendel on positiivne mõju hormoonide tasakaalu hoidmisel. Kui probleeme on kuumahoogude ja liighigistamisega, siis tasuks kuumi ja vürtsikaid toite ning jooke mõnda aega vältida, samuti tasuks kohvi joomist piirata,” märkis ta.
Kui vaevused on nii tõsised, et elukvaliteet on tugevalt häiritud või apteegis pakutavad preparaadid ei ole toonud leevendust, siis tuleks pöörduda arsti vastuvõtule. “Retsepti alusel on võimalik saada hormoonasendusravi. Kas ja kellele see sobib, on juba arsti määrata,” sõnas proviisor lõpetuseks.