28.12.2021
28.12.2021
Pole harv juhus, et mehed lähevad arsti juurde alles viimases hädas ning kipuvad erinevaid sümptomeid tihtipeale lihtsalt “ära kannatama”. Milline on Eesti mehe terviseteadlikkus ning mida võiks parema tervise nimel ära teha, räägib BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.
Kui fertiilses eas naisi kimbutab sageli rauapuuduse oht, siis Karjagina sõnul ei tohiks mehel, kes toitub tasakaalustatult, esineda ühegi vitamiini või mineraalaine puudust. “D-vitamiini madalam tase on sügistalvisel perioodil omane võrdselt nii naistele kui meestele,” ütles ta.
Küll aga on Karjagina täheldanud, et mehed pööravad oma tervisele ning profülaktikale naistest oluliselt vähem tähelepanu. “Üsna sageli ei teata, milliseid toidulisandeid ja käsimüügiravimeid nad võtavad, sest “naine annab hommikul mingeid tablette”,” nentis ta.
Küll aga esineb meestel sageli oksüdatiivset stressi, mis tekib oksüdatiivsete stressorite tõttu ja põhjustab organismis erinevaid reaktsioone.
“Oksüdatiivset stressi põhjustavad väga erinevad faktorid: suitsetamine, alkoholi tarbimine, kokkupuude raskemetallidega, keskkonna mürkidega ja keemiliste ainetega, UV-kiirguse mõju, teatud ravimite tarvitamine, tugev stress, suur füüsiline koormus ja nii edasi,” loetles Karjagina.
Samuti on leitud, et kestev oksüdatiivne stress võib olla seotud teatud haigusseisunditega nagu näiteks südame-veresoonkonna haigused, diabeet ja Alzheimeri tõbi.
Selleks, et organismis oksüdatiivset stressi vähendada, tuleks loobuda kahjulikest harjumustest nagu suitsetamine ja alkohol ning leevendada stressi. Väga oluline on ka piisavalt liikuda ning tervislikult toituda.
Karjagina sõnul vastab tõele, et mehed tahavad oma tervisemuredest rääkida pigem harva, eriti kui see puudutab mõnda delikaatset teemat. “Näiteks potentsimuredest räägitakse väga harva, pigem eelistatakse minna juba arsti juurde ja küsida vastavat retsepti,” ütles ta. “Juhul kui probleem ei ole väga tõsine, võib abi olla apteegis müüdavatest toidulisanditest, mis aitavad seksuaalelu kvaliteeti parandada,” lisas proviisor.
Üheks sagedaseks probleemiks on ka eesnäärme suurenemise tõttu sagenenud urineerimine. “Siin otsitakse sageli abi käsimüügis olevatest serenoapalmi ekstrakti sisaldavatest preparaatidest. On aga oluline meeles pidada, et seda kasutatakse ainult healoomulisel eesnärme suurenemisel ja kergematel juhtumitel. See tähendab seda, et ei tohiks tegeleda enesediagnoosimise ja -ravimisega, vaid konsulteerida arstiga,” toonitas ta.
Viimasel ajal on kogunud populaarsust ka spetsiaalsed meestele mõeldud vitamiinide ja mineraalide kompleksid, mis arvestavad meeste erinevaid vajadusi. “Näiteks leidub sobiv preparaat vastavale vanuserühmale, aktiivsele spordiharrastajale või reproduktiivse tervise hoidmise jaoks,” tõi proviisor näiteid.