03.11.2022
03.11.2022
November on meeste tervise kuu, mis tähendab, et just praegu on õige hetk pöörata tavapärasemast rohkem tähelepanu oma tervisele. Kuivõrd pöörduvad apteekri poole mehed ning milliseid meestele mõeldud tooteid apteegis leidub, räägib BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane.
Ehkki terviseteadlikkus sõltub kindlasti inimesest endast ning leidub meesterahvaid, kes tulevad apteeki ja esitavad küsimuse, millest võib juba järeldada, et inimene on teemaga kursis ning tunneb siirast huvi oma tervise vastu, on Valge-Rebase sõnul siiski palju ka neid, kelle terviseteadlikkus võiks olla märksa parem.
“Kahjuks on ka väga palju neid härrasmehi, kes antud hetkel tunnevad ennast hästi ning leiavad, et mis ma siis ikka midagi muutma hakkan või ma olen ju mees, küll ma ära kannatan. Tuleb tunnistada, et väga eestlaslik on ka tegeleda n-ö probleemi tagajärgedega, aga mitte probleemi endaga,” rääkis ta.
Seega pöörduvad mehed sageli apteeki sooviga leevendada valu või juba tekkinud köha ja nohu. “Sellega, et paljude valude korral aitab füsioteraapia või võimlemine, ei soovita tegeleda, sest siis on vaja järjepidevalt midagi teha. Lihtsam tundub tableti tarvitamine.”
Igapäevatöös kohtab Valge-Rebane palju ka selliseid mehi, kes helistavad apteeki sisenedes abikaasale/elukaaslasele ja küsivad, mida oli vaja osta. “Sageli on neile kaasa antud nimekiri või on telefonis kindlast tootest pilt. Väga palju otsuseid just tervise hoidmise, haiguste ennetamise ja nende ravimise osas teevad siiski naised, nemad hoolitsevad terve pere eest. Isikliku kogemuse põhjal ütleksin, et pigem ostavad naised rohkem tervist toetavaid vahendeid ja mehed rohkem sümptomaatiliseks raviks mõeldud käsimüügiravimeid,” nentis ta.
Et tervislike eluviiside juurutamine vajab sageli aega ja järjepidevust, ei pruugi muutused tulla üleöö. “Mulle endale meeldib tervislike eluviiside osas maja näide – kehvale vundamendile ehitatud maja võib aastaid püsida püsti, kuid kui see vundament hakkab ühel hetkel kuskilt lagunema, siis selgub, et kogu alus on nõrk ja kehvake.”
Sellises olukorras taastamine on keerulisem kui tugevale vundamendile ehitatud maja korral. “Ehk siis tervislike eluviisidega tuleks juba lapsed ülesse kasvatada, et nad saaksid parima võimaliku stardi oma ellu. Meie kehad suudavad vale toitumise ja eluviisidega hakkama saada väga pikalt, kuid näiteks 10 või 15 aasta möödudes hakkavad mured tekkima.”
Siiski pole muutuste jaoks kunagi liiga hilja. “Minu kindel soovitus on näiteks loobuda suitsetamisest – mitte lihtsalt vähendada suitsetamist, vaid täiesti loobuda. Samuti tuleb vähendada alkoholi tarvitamist – ka õlu on alkohol,” toonitas ta. Kindlasti on väga tähtis roll aktiivsel eluviisil. “Rõhk oleks siinkohal just regulaarsel tegevusel: tee tempokas kõnd või jooks, miks mitte käia ujumas ja talvel suusatamas.”
Toitumise osas võiks eelistada väiksemaid koguseid ning vältida teatud toidugruppide välistamist ja ranget piiramist. “Väga tähtis on piisav puhkus ja hea uni. Keha vajab taastumiseks 7–8 tundi und ja seda peaks ta ka saama,” sõnas Valge-Rebane.
Kui aga rääkida multivitamiinidest, siis esinevad naiste ja meeste toodetel erinevused teatud vitamiinide, mineraalainete kogustes, seda tulenevalt organismi vajadusest. “Näiteks naiste toodetes on üldjuhul rohkem kaltsiumit ja rauda (menstruatsioon, suurem oht luuhõrenemiseks), meeste toodetes jällegi tsinki, aga ka seleeni ja osasid B-rühma vitamiine,” näitlikustas proviisor.
Erinevus tuleb ka sellest, et meesterahvad on üldjuhul siiski suuremad kui naised ning organismi vajadused on sellest tulenevalt samuti suuremad. “Ka kehakoostised on erinevad, sest meestel on reeglina rohkem lihasmassi. Osadele meeste vitamiinidele lisatakse sellest tulenevalt koostisesse ka aminohappeid, mis toetavad just lihaste tööd (metioniin, arginiin, karnitiin),” rääkis ta.
Samuti võib apteegist leida eraldi tooteid vanematele härradele 50+ vanuses, mis sisaldavad lisaks vitamiinidele ja mineraalainetele taimseid ekstrakte eesnäärme funktsiooni toetamiseks. Nii Wellmani kui ka Livoli sarja toodete hulgast leiab eraldi preparaadid meestele, sealhulgas nii sportlastele, vanematele härradele, aga ka pere planeerivale mehele, et sperma kvaliteeti tõsta.
Lisaks multivitamiini preparaatidele on apteegis eraldi tooted meeste tervisele, näiteks eesnäärme funktsiooni ja potentsi toetamiseks. “Eesnäärme toetamiseks on vahendid, mis sisaldavad serenoapalmi ekstrakti, kõrvitsaseemnete ekstrakti – neid tuleb tarvitada kuuridena. Potentsi toetavad vahendeid on mõeldud peenises verevarustuse parandamiseks (L-arginiin) ning energia ja jõuvarude taastamiseks (ženšenn, eleuterokok). Tasub teada, et tooted, mis sisaldavad eleuterokokki või ženšenni, ei ole sobivad kõrgvererõhktõvega meestele. Siis tasub proovida toidulisandit, mis sisaldab mugulkressi juure pulbrit,” soovitas proviisor.
Tervisemurede eestlaslik “kannatamine” ei ole Kerli Valge-Rebase sõnul mõistlik, mistõttu ei tohi karta, et arsti poole pöördumisel raisatakse vaid tervishoiutöötaja aega. “Siin kehtib kuldreegel: parem karta kui kahetseda, seda enam, et paljude haiguste korral on ravitulemus parem, kui see sai varakult avastatud ning tüsistusi pole veel tekkinud. Seega soovitan regulaarselt tervisekontrollis käia ning pöörduda mure korral arsti või pereõe poole. Hea tervis annab südamerahu ja tagab hea une,” sõnas proviisor lõpetuseks.