03.07.2025
Puuke on järjest rohkem: BENU apteekides saab testida ja vaktsineerida
03.07.2025
Puukentsefaliiti haigestumine on Eestis hirmuäratava kiirusega kasvanud: 2023. aastal haigestus Eestis 2,5 korda rohkem inimesi kui kaks aastat varem. Kuigi 2024. aastal registreeriti haigusjuhte vähem, ei tähenda see, et oht oleks möödas. Vastupidi: kuna soe talv on olnud puukidele soodne, võib nii puukentsefaliiti kui ka -borrelioosi haigestumine taas hoo sisse saada.
Parim kaitse? Vaktsineerimine
Parim viis, kuidas end puukentsefaliiti haigestumise eest kaitsta, on vaktsineerimine. Kuivõrd viimastel aastatel on lisaks perearstikeskustele, vaktsineerimiskabinettidele ja erapraksistele pakkunud vaktsineerimist ka apteegid, on sel BENU terviseteenuste juhi Helen Laupa sõnul mitu olulist eelist.
“Üks on kindlasti piirkonnapõhine, andes inimesele võimaluse end vaktsineerida talle mugavas ja kodulähedases asukohas. Samas annab apteegis vaktsineerimine paindlikkuse ka ajalises plaanis, pakkudes võimalust minna vaktsineerima ka pärast perearstikeskuste sulgemist ning nädalavahetustel,” ütles ta.
Kuna suvi on sel aastal tulnud hilinemisega, ei ole Laupa sõnul kindlasti hilja vaktsineerimisega alustada. “Kuna puugid on Eesti oludes tavaliselt aktiivsed aprillist oktoobrini, jääb selle perioodi sisse ka enamik haigusjuhte. Seetõttu tasub vaktsineerida ka praegu, seda enam et suvi tuli sel aastal nihkega ning kõige soojemad päevad on alles ees,” julgustas Laupa.
Kuna puugid elutsevad järjest rohkem ka koduaedades ja linnaparkides, võiksid vaktsineerida kõik, sealhulgas lapsed. Samuti on soovitatav lasta end vaktsineerida inimestel, kel on kodus lemmikloomad.
Kuidas vaktsineerida?
Puukentsefaliidi vältimiseks on olemas tõhusad ja ohutud inaktiveeritud vaktsiinid nii täiskasvanutele kui lastele. Vaktsineerimine koosneb kolmest süstist. Kaks esimest tehakse 1– 3-kuulise vaheajaga, kolmas kuni aasta hiljem. Pärast kahte süsti on immuunsus hea, kuid kestab ainult ühe hooaja, kolmas süst pikendab immuunsust. Kuna Eesti on puukentsefaliidi leviku endeemiline piirkond, soovitab Terviseamet puukentsefaliidi korduvvaktsineerimist iga kolme, kuid kindlasti viie aasta järel. Lapsi vaktsineeritakse alates ühe aasta vanusest.
Vaktsineerimist viivad läbi tervishoiuteenuse osutaja juures töötavad tervishoiutöötajad, kes on läbinud immuniseerimisalase täiendusõppekursuse. Puukentsefaliidi vastu saab vaktsineerida 20 BENU apteegis ning on Eesti apteegikettidest soodsaim: täiskasvanutele 37 eurot, lastele 35 eurot. Lähima BENU apteegi leiad mugavalt siit ning sobiva aja saab broneerida nii internetis kui ka helistades telefonil 611 9070.
Borrelioosi vastu vaktsiini ei ole
Kui puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine aitab haigestumist ära hoida, siis puukborrelioosi vastu kahjuks vaktsiini veel ei ole. See tähendab, et enesekontroll ning testimine on haiguse ennetamise seisukohalt määrava tähtsusega.
Puukborrelioosi esmasteks sümptomiteks on enamasti kasvav suur punane sõõr hammustuskoha ümber, liigese- ja lihasvalu ning palavik, kuid need võivad avalduda vaid umbes 50% nakatunutest. Diagnoosimata ja ravimata jäänud puukborrelioos võib põhjustada tõsiseid närvisüsteemi-, südame-, või liigesekahjustusi.
BENU apteekides on võimalik tuvastada puukborrelioosile viitavate antikehade esinemist või mitteesinemist. Helen Laupa sõnul tähendab see, et apteegi töötajad ei pane diagnoosi ega määra ravi. “Kui apteegis tehtav test on positiivne, siis suuname kliendi perearsti poole, et teha täpsustavaid uuringuid,” lisas ta.
Ent kes peaksid end apteegis testima? Kindlasti tuleks test teha siis, kui nahal on olnud puuk või on tekkinud vähemalt üks borrelioosile viitavatest sümptomitest: nahalööve, väsimus, lihasvalud, kerge palavik, peavalu, iiveldus, kehakaalu langus, valud kätes, jalgades, kuklas või seljas või näonärvi halvatus.
Kuna puukborrelioosiga ei pruugi alati kaasneda koheselt näidustusi, on kasulik lasta end testida ka siis, kui puugiga kokkupuude on aset leidnud, kuid eelpool mainitud sümptomid puuduvad. Mida varem raviga alustada, seda parem on selle tulemuslikkus ja tüsistuste risk minimaalne. “BENU apteekides on võimalik antikehi verest määrata alates 2. nädalast pärast nakatumist ehk oletatavast puugihammustusest. Sõrmeotsast tehtav test annab vastuse ainult 10 minutiga ning testi tulemusest lähtuvalt saab ühendust võtta perearstiga, kes koostab raviplaani või suunab täiendavatele uuringutele,” kirjeldas Laupa.
Juulis on puukborrelioosi testimine BENU apteekides 40% soodsam. Sobiva BENU apteegi testimiseks leiad siit.