06.09.2022
Tähtis meelespea: akne korral järgi neid igapäevaseid nippe ja soovitusi
06.09.2022
Akne on maailmas üks levinumaid nahamuresid, mis põhjustab inimestele stressi, vaimse tervise muresid ja ebamugavustunnet. Siiski annab igapäevase hoolduse abil väga palju ära teha. Mida aknelise naha hoolduse puhul tähele panna ja mida vältida, räägib BENU apteegi kosmeetikakonsultant Marite Talbre.
Poistel esineb raske akne juhtumeid rohkem
Talbre sõnul algab akne prepubertaalses perioodil, mil hormonaalsete muutuste ja suurenenud hulga androgeenide mõjul tekib rasunäärmete suurenemine ja tõuseb rasu produktsioon, seda eeskätt näol, rinnakul, seljal. “Näiteks toodetakse poistel pärast puberteeti 10 korda rohkem androgeene kui tüdrukutel, mistõttu ei ole üllatav, et poistel esineb rohkem raske akne juhtumeid,” märkis ta.
Akneline nahk on tavaliselt rasune ning nahapinnal esinevad mustpead ja vistrikud. “Kuigi mustus ja rasu naha pinnal ei põhjusta aknet, võib liigne rasu soodustada nahapooride ummistumist. Haigus kujutab endast rasunäärmete folliikulite (nn taskute) põletikulist seisundit, mis tekib umbes 80% puberteediealistest ja 15 % täisealistest,” rääkis ta.
Tähtis on kasutada õigeid tooteid
Ehkki levinud eksiarusaama kohaselt on akne mustusega tekkiv probleem, ei vasta see kosmeetikakonsultandi sõnul sugugi tõele. “Akne ja vistrikud ei ole tingitud mustusest, vaid sel haigusel on erinevaid põhjuslikke faktoreid: propionibacterium acnes ehk teatud bakter, rasuerituse suurenemine, pooride ummistumine rasu ja surnud naharakkudega, põletiku teke või midagi muud,” tõi ta erinevaid näiteid.
Aknelise naha hoolduse puhul on siiski tarvis kasutada õigeid pesemisvahendeid. Ent millest valiku tegemisel ikkagi lähtuda?
“Kui nahale hakkavad ilmuma üksikud komedoonid ja pindmised vistrikud, võiks eelistada pesemisvahendeid, mis sisaldavad aktiivaineid: salitsüülhapet, glükoolhapet, benzoüülperoksiidi või antibakteriaalseid aineid, mis omavad kas põletiku-, bakteritevastast või komedoone lahustavat toimet. Salitsüülhape on rasvlahustuv ja seega võimeline edukalt tungima rasu sisaldavatesse pooridesse,” selgitas Talbre.
Akne tekib rasunäärmerohketesse piirkondadesse
Aknelise naha hoolduse puhul on tähtsal kohal ka tooniku kasutamine. Siiski tuleb ka siin paari näpunäidet järgida. “Kuna toonikud sisaldavad sageli alkoholi, mis võib nahka kuivatada ja ärritada, tuleks valida ja eelistada alkoholivaba toonikut, eriti akne ravi ajal, mil nahk on tundlikum. Toonik kantakse nahale pärast näo pesemist ja kuivatamist ning seda ei loputata maha,” juhendas ta. Nahka võiks Talbre sõnul puhastada kaks korda päevas, s.t hommikuti ja õhtuti.
Siiski võib akne vahel välja lüüa ka seljal, kaelal või rinnal, kus lööve tekib just rasunäärmeterohketesse piirkondadesse. “Kuna need on piirkonnad, kus tekib rasu, siis jällegi on oluline just naha puhastusmoment ja ka see, et põletikus ja mädaseid vistrikke füüsiliselt rätikuga kuivatamisel katki ei hõõrutaks. Bakterid levivad väga kiiresti ja tekitavad uusi põletikukoldeid puhtal nahal juurde. Hooldustoodetena saab nendel piirkondadel kasutada samu tooteid, mida kasutatakse näol akne hooldamiseks,” selgitas konsultant.
Pane kõrva taha: aknelise naha meelespea
Et aknelise naha hooldamisel on palju erinevaid nüansse, paneb Marite Talbre aknelise naha hooldamisel südamele järgmised soovitused ja nõuanded:
- Puhasta nahka õrnalt kaks korda päevas.
- Ära hõõru nahka liiga kõvasti, kuna see võib kutsuda esile ärrituse ja teha piirkonna bakteritele vastuvõtlikumaks. Kuivatamiseks kasuta puhast rätikut või ühekordset paberit, kuna vastasel juhul võivad bakterid liikuda ka kasutatud rätikult uuesti nahapinnale.
- Ära pese nahka liiga tulise veega: see stimuleerib rasu eritumist.
- Väldi liiga tugevatoimeliste seepide kasutamist, kuna need võivad eemaldada nahalt ka lipiidse kaitsekihi ning seeläbi nahka kuivatada ja ärritada. Selle tulemusena võivad need tooted hoopis põhjustada samuti rasu sekretsiooni intensiivistumist.
- Ära kasuta mehaanilist näokoorijat! Need tooted sisaldavad taimeosakestest jahvatatud tükikesi, on väga ebakorrapärase kujuga, mistõttu kraabivad ning kahjustavad põletikus nahka ja levitavad baktereid nahal.
- Jumestustooted võiksid olla vee baasil valmistatud, õlivabad ja mittekomedogeensed. Eemalda jumestus alati enne magamaminekut!
- Suvel kasuta mittekomedogeenset päikesekaitsekreemi, mille kaitsefaktor on vähemalt SPF 50.
- Väldi naha puudutamist kätega, kuna kätel olev mustus võib infektsiooni ägestada.
- Ära pigista ega kraabi vistrikke. Nii levib akne veel rohkem ja võib viia püsivate armide tekkeni.
- Puhasta lisaks nahale ka telefoniekraani ja voodipesu, eelkõige padjapüüri.
- Käi nahaspetsialisti vastuvõtul, kes viib läbi kosmeetilise näohoolduse ning annab nõu koduse hoolduse osas.
- Konsulteeri dermatoloogiga, kes määrab akne raskusastme ja vastava ravi. Tavaliselt eristatakse kolme erinevat akne raskusastme vormi ehk kerget, mõõdukat ja rasket. Hilinenud ravi ja liiga hilja kasutusele võetud õiged aknehooldusvahendid lükkavad paranemist vaid edasi.
Akne raskusastmest olenevalt võivad vistrikest jääda nahale püsivad armid. “Akne raviga on tähtis alustada varakult, sest see vähendab armide tekke ohtu. Arme ja akne raskust saab vähendada laserteraapia abil ja juba tekkinud arme saab tasandada ja ravida spetsiaalsete koorivate happehooldustega,” näitlikustas Talbre.
Tema sõnul on ka kaasaegne apteegikosmeetika akne toodete kohapealt väga palju arenenud ning paljud apteegibrändid pakuvad tänaseks kvaliteetseid aknetooteid. “Tootearendus käib pidevalt selles vallas ja kõigi jaoks, kes soovivad nahapõletikuvastaseid tooteid soetada, on valik suur,” julgustas ta.
Tema sõnul on kõige tähtsam olla tähelepanelik, et põletik ei väljuks inimese kontrolli alt ning ravi on järjepidev. “Akne ravi on väga pikaajaline ja nõuab ka tabletiravi kuuri ajal samasugust põhjalikku nahahooldust,” lisas Talbre.