19.12.2022
Valu pole kannatamiseks: lihtsad abivahendid, millega saab liigesvalu vältida
19.12.2022
Terves kehas terve vaim – hea tervis tähendab nii enda vaimse kui füüsilise tervise eest hoolt kandmist, seda enam, et vajame oma keha ja vaimu kõikide igapäevaste tegevuste edukaks läbiviimiseks. Siiski võib juhtuda, et mõni vigastus, operatsioon või hoopis rasedus ei lase elust viimast võtta ning tekitab lisaks füüsilisele ka vaimset stressi. Mida sellises olukorras peale hakata?
Valu, mida ei saa alahinnata
Üks kehapiirkond, mis annab väga sageli probleemist märku valu ja ebamugavustundega ning mõjutab enesetunnet terve ööpäeva jooksul, on selg. Kuna just seljapiirkond täidab tähtsat rolli igapäevaste tegevuste juures ning aitab kehaasendit säilitada, kogub see endasse ka väga palju pingeid, mis võivad lõpuks viia suuremate murede väljakujunemiseni. Seega vajab seljapiirkond sageli kõrgendatud tähelepanu ja hoolt, kuna aastatega võivad probleemid ainult suureneda.
Füüsilise töö korral on seljatugi ennetava iseloomuga abivahend, aidates seeläbi vähendada võimalikke vigastusi ja traumasid. Juba olemasolevate seljaprobleemide korral aitab seljatugi lülisammast fikseerida ning vähendada ebamugavustunnet, mida liigne koormus selgroole tekitab. Samuti aitab vöö taastuda seljapiirkonna operatsioonidest.
Praeguste külmakraadide juures tuleb samuti iseärasustega arvestada – nimelt võib madalast temperatuurist tingitud kõõluste ja sidemete pinguldumine põhjustada valulikke põletikke ning piirata selja liikuvust. Et olukord võib probleemi eiramise korral veelgi halveneda, on just soojendusvöö kasutamisel positiivne mõju valulikule piirkonnale. Samuti võib seda kasutada ennetava abivahendina külmades tingimustes töötavatel inimestel.
Parandab nii rühti kui ka toetab raseduse ajal
Pole harv juhus, et seljavalu põhjustab füsioloogiliselt vale kehahoiak ehk rüht. Et istuv eluviis on paratamatu osa paljude kontoritöötajate igapäevaelust, mõjutab see negatiivselt ka inimese selgroogu, viies suuremate probleemide tekkeni. Siinkohal on abi kehahoiaku korrektorist, mida võib kanda nii ennetavalt kui ka olukorras, kus rühi parandamine on ainus viis kroonilist seljavalu leevendada.
Samuti vajavad lisatuge lapseootel emad, kuna kasvav kõht suurendab lülisamba koormust kogu raseduse vältel, mistõttu kurdavad rasedad sageli seljavalu üle. Rasedatele loodud hoidevöö ei hoia ainult selga, vaid toetab ka kõhtu, olles asendamatuks abimeheks eeskätt raseduse viimastel kuudel.
Põlveliiges on sage “murelaps”
Et paljusid tervisemuresid aitab ennetada aktiivne eluviis ja piisav liikumine, peab see siiski olema mõistlikus tasakaalus teiste igapäevaste tegevustega, kuna spordivigastused on kerged tekkima. Lisaks seljale võivad ülekoormuse või vigastuse tõttu koormust saada ka lihased ja liigesed ning pole harv juhus, kui probleeme tekitab just põlveliigese piirkond.
Põlvevigastuse korral on soovituslik kanda ortoosi, mis soojendab vigastatud piirkonda ning aitab sel kiiremini taastuda. Samuti parandab ortoos vereringet ja stimuleerib paranemisprotsessi nii nahas, nahaaluskoes, rasvkoes kui ka lihastes. See on ka põhjus, miks ortoosi kasutatakse pärast operatsioone või sportimise ajal, kuna lisaks raviperioodi kiirendamisele õnnestub sellega potentsiaalsete vigastuste tekkimist ka ennetada.
Tervisliku seisundi parandamiseks või ennetamiseks leidub seega erinevaid abivahendeid, kus sobivaima valikuks tuleks lähtuda oma olukorrast ja eesmärgist. Meditsiiniliste abivahendite kasutamine hoiab ära suuremate probleemide tekke, aitab vigastatud piirkonnal kiiremini paraneda ning pakub probleemsetele piirkondadele hädavajalikku tuge.