D-vitamiini kiirtest võitis esimesena vanemaealiste daamide südamed

15.10.2018 Kommentaare ei ole

D-vitamiini kiirteste kasutavad enim pensioniealised naisterahvad, kõige vähem läheb oma D-vitamiini tasemest teada saamine korda noortele ja meestele, näitab testide esimese kasutusaasta statistika.

Ootuspäraselt tegid enim teste Tallinna apteekide külastajad, kuid märkimisväärset huvi näitasid ülesse ka Pärnu, Rapla, Võru ja Narva linna elanikud. Ligi 75% testi teinutest olid naisterahvad, kellest lõviosa olid vanuses 65+.

Aasta aega tagasi aparaadid kasutusele võtnud Benu apteegi proviisori Margot Lehari sõnul tuleb kiita naisi teadliku tervisekäitumise eest, ent kurvastab see kui vähe mehi terviseuuringuid läbib. “Mehed ütlevad tihtilugu, et sellisteks uuringuteks ei ole töö kõrvalt lihtsalt aega. Ometi on D-vitamiini kiirtestid olemas mitmekümnes apteegis üle Eesti ning uuringuaja saab tasuta broneerida meie kodulehel,” julgustas apteeker mehi oma tervist jälgima.

Kui vanuseliselt testitegijate jagunemist vaadata, on proviisor Lehari sõnul aina vähem noori apteeki sattumas. “Eks noored tajuvad apteeki veel ravimimüüja, mitte terviseedendaja rollis. Samas on apteegipidajate suurim eesmärk just ravi ennetada ja seda läbi parema terviseedenduse,” sõnas Margot Lehari.

Maailma esimesed laborivälised D-vitamiini taseme mõõtmise seadmed kasutusele võtnud Benu apteegi proviisori sõnul on D-vitamiini taseme jälgimine valgusvaeses Eestis tark tegu. “Vitamiinide efektiivsuse üle on kaua vaieldud, ent fakt on see, et Põhjamaa kliimas elavad inimesed on läbi aastasadade kompenseerinud  päikesevaesel ajal tekkivat D-vitamiinipuudust rikka kala- ja loomarasvadieediga,” selgitas Lehari. Tema sõnul on sellist menüüd meie toidulaudadel aina vähem ja nii on õlikapslitel baseeruvad D-vitamiini toidulisandid ainus hea meetod maadelda vererõhuhaiguste, stressi ja halva enesetundega, mida järjest pimedamad sügispäevad toovad.

Proviisor Lehari sõnul saab kiirtesti tegemiseks lähima apteegi valida apteegi kodulehelt www.benu.ee ning leppida testiks sobiv aeg kokku. D-vitamiini kiirtestiks on vaja vaid 1-2 tilka sõrmeotsaverd ning aparaat annab vastuse 15 minutiga. Test on tundlik nii D2 ja D3 vitamiini suhtes, olles kliiniliselt testitud.

D-vitamiini taset aitavad tõsta mitmed toiduallikad: külmavee kalad nagu makrell, lõhe ja heeringas, tursamaksaõli, munakollane, maks, või ja piim. Aedviljad on D-vitamiini poolest vaesed. D-vitamiini defitsiiti põhjustavad vähene päikesevalgus, rinnaga toitmine, rasedus, rasvumine, alkoholi liigtarvitamine ja liiga piiritletud toiduvalik.

Tartu Ülikooli teadlaste uuringu kohaselt esineb eestlastel D-vitamiini vähesust aastaringselt. 80%-l uuringus osalejatest jäi ka sügisel D-vitamiini tase alla optimaalse.

 

BENU apteekrid aitavad Sul kiiresti ja mugavalt teada saada, milline on Sinu D-vitamiini tase. Vaata lähemalt benu.ee/teenused/!

 

Tagasi |
Jaga

Kommentaari (0)

Kommentaari lisamiseks logi sisse Facebooki kaudu

Facebook pase

Populaarsed artiklidVaata kõiki