Kroonilist nohu võib põhjustada nii välja ravimata külmetus kui ka allergiad

25.04.2019 Kommentaare ei ole

Krooniline nohu on sage hingamisteede haigus, millega pereõe või perearsti poole pöördutakse. Krooniliseks nohuks võib nimetada nohu, mis ei lähe ise üle ning kestab üle kolme nädala, vahel isegi üle kolme kuu. Väga sageli on kroonilise nohu taga peidus allergilised ärritajad, harvem bakteriaalsed põletikud.

“Levinumad allergilise reaktsiooni tekitajad on tolmulestad, hallitusseened ja loomakarvad. Ei saa jätta mainimata ka hooajalist õietolmust põhjustatud allergiat, mis omakorda toob kaasa hooajalise kroonilise nohu,” selgitab Minudoc.ee perearst Sergey Saadi. Hooajalisest allergiast põhjustatud nohu esineb peamiselt märtsist juunini – siis on õhus on kõige rohkem õietolmu.  

Ka töökeskkond võib olla kroonilise nohu väline põhjustaja. Sellist haigusvormi esineb inimestel, kes puutuvad palju kokku keemiliste ainetega ning hingavad sisse aure või ärritavad aineid. Ärritavas keskkonnas pidevalt viibimine võib kaasa tuua kroonilise nina limaskesta põletiku ning tekitada kaua kestvat nohu.

Kolmas variant on varasemalt läbi põetud pikaajalised või korduvad nina limaskesta põletikud. Selle tulemust on limaskest muutunud nii õhukeseks, et igasugune välistegurite mõju, näiteks õhu temperatuuri või niiskuse muutus, isegi vedeliku ebapiisav või vastupidi liigne tarbimine, võib esile kutsuda kauakestva nohu, mis on muutunud krooniliseks haiguseks.

Kui üldiselt on krooniline nohu põhjustatud välisteguritest, siis mõningatel juhtudel on probleem välja ravimata jäänud haigustes. Bakteriaalse nina limaskesta või ninakõrvalkoobaste põletiku tähelepanuta jätmine võib endaga kaasa tuua kroonilise nohu. “Siinkohal tuleb jälgida, et tavaline külmetusest tingitud nohu läheb üldiselt üle paari nädalaga,” lisab Saadi. “Kui nohu ei ole üle läinud kolme nädalaga, tuleb pöörduda juba arsti poole.”

Kuidas ravida kroonilist nohu?

Juhul, kui sümptomid kestavad üle kolme nädala ning nohu on muutunud pigem kollakas-roheliseks ja esineb ka peavalu, palavik või üldist nõrkus, on juba tegu bakteriaalse nohuga. Sellisel juhul on vaja haigust ravida antibiootikumidega.

Kui nohu on kerge, eritis limane ja läbipaistev, peavalu puudub ning hooajaline iseloom – see kõik viitab allergiale, mis vajab vastavat ravi. Samuti on kasu kodu põhjalikumalt koristamisest, tubade tuulutamisest ning üldisest tolmuvabast keskkonnast.  Kui tegemist on juba tõsisemate allergiliste sümptomitega, võib perearst suunata allergoloogi juurde.

Millist abi leiab apteegist leevendamaks allergianähte?

Allergiaid päris välja ravida pole võimalik, kuid sümptomeid saab edukalt ennetada ja leevendada.  Benu Apteegi proviisor Jelena Karjagina sõnul leiab apteekidest allergia vastu antihistamiinikume tabletina ja ka lahusena, mis sobivad ka lastele. “Leevendust saab lokaalsetest antihistamiinsetest ninaspreidest ja silmatilkadest, mis taandavad allergilise reaktsiooni. Merevesi on heaks abimeheks heinapalaviku ja ninakinnisuse puhul. Paikselt kasutatavaid  kortikosteroide, millel on põletikuvastane toime, kasutatakse heinapalavikust või teistest õhus lenduvatest allergeenidest tingitud allergilise nohu sümptomite leevendamiseks.

 

Nõu saamisel on abiks Minudoc.ee virtuaalkliinik, mis pakub mitmes keeles videokõne kaudu oma ala spetsialistide vastuvõttu, sealhulgas eesti ja inglise keeles. Vastuvõtud toimuvad iga päev kuni kella 22ni, kaasa arvatud nädalavahetustel ning riigipühadel.

Töölt või kodust lahkumata saab Minudoc.ee virtuaalkliinikust ka professionaalse apteekri nõu ravimite kasutamise, manustamise, toimeainete, võimalike kõrvalmõjude jms kohta. Lisaks saab tasuta apteekri teenuse raames küsida ravimite kohta täpsustavaid küsimusi või küsida nõu ilutoodete osas. Tasuta apteekri nõustamisteenusele saab ligi nii www.benu.ee/minudoc kui ka www.minudoc.ee lehelt, kui valida seal apteekri teenus.

 

Tagasi |
Jaga

Kommentaari (0)

Kommentaari lisamiseks logi sisse Facebooki kaudu

Facebook pase

Populaarsed artiklidVaata kõiki