22.12.2020
22.12.2020
Nahk vajab iga päev õiget hoolt – seda tuleb sobilike vahenditega puhastada ja kindlasti ka niisutada. Samavõrd tähtis on aga see, et nahk saaks hooldatud ka seestpoolt. Inimese eluviis ehk toitumine, uni, harjumused ja füüsiline aktiivsus mõjutavad samuti sinu naha tervist.
Toitumisharjumused ja eluviis mõjutavad kogu organismi seisundit, sealhulgas ka naha olukorda. Kindlasti ei põhjusta probleeme ainult toitumine, kuid see võib neid süvendada või rohkem esile kutsuda küll.
“Tasakaalustamata ning ühekülgne toitumine võib süvendada nahaprobleeme ja soodustada nende tekkimist,” räägib Benu kosmeetikakonsultant Kreete Põlme. “Sagedased probleemid, mida toitumisharjumused mõjutavad on akne ning dermatiidid,” lisab ta. Inimesed, kellel on soodumus naha punetuseks ja kapillaaride laienditeks, peaksid piirama vürtsika ja rasvase toidu, kohvi ja alkoholi tarbimist.
Tasakaalustatud toitumine on kahtlemata ka mõjuv relv vananemise vastu. “Õige toit aeglustab vananemisega seotud protsesse,” kinnitab Põlme. “Üheks vananemist põhjustavaks teguriks on vabad radikaalid,” selgitab Põlme. Nendega võitlemisel on olulised antioksüdandid, mida saame puu- ja köögiviljadest ning marjadest.
Kindlasti on oluline: süüa 5 peotäit puu- ja köögivilju, suurendada teraviljatoodete osakaalu menüüs, süüa väike peotäis pähkleid-seemneid päevas. Vähendada tuleb rasvase toidu ning poolfabrikaatide tarbimist. Juua puhast vett vähemalt 2-3 klaasi päevas.
“Selleks, et organism suudaks edukalt vabade radikaalidega võidelda, on meil tarvis antioksüdantse toimega vitamiine A, E ja C, aga ka mineraalaineid nagu seleen ja tsink,” selgitab Põlme. “Kindlasti on nahale olulised ka B-grupi vitamiinid.”
Tasakaalustatud ja mitmekülgse toitumise korral saab organism vajalikud toitained toidust kätte, aga stressirohke perioodi puhul suureneb organismi vitamiinide vajadus ja siis võib kasutada näiteks nahale mõeldud vitamiinide ja mineraalide komplekspreparaati. “Ükski toidulisand ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist,” rõhutab Põlme.
Pimedal ajal on organismi D-vitamiini vajadus suurem ning see on kindlasti üks olulisemaid vitamiine. “Toidust võib olla raske saada piisavas koguses D-vitamiini ja seepärast tasuks täpse koguse välja selgitamiseks anda vereproov,” soovitab Põlme. “Kui oled oma toidulaualt välja jätnud loomsed toidud, tuleb rohkem jälgida ka B12 vitamiini ja raua sisaldust.”
Stress, vähene uni ja ebapiisav füüsiline aktiivsus mõjutavad kogu organismi tervislikku seisundit, sealhulgas naha tervist. “Nahal võivad hakata ilmnema vananemise märgid nagu tuhm jume, kortsud ja lõtvunud nahk,” räägib Põlme.
“Stress ja kehv uni kiirendavad vananemisega seotud protsesse, regulaarne trenn aga aitab hoida naha ja organismi vormis,” selgitab Põlme. “Seepärast tasuks nii sisemise kui välise tervise nimel teha iga päev vähemalt 30 minutit mõõduka koormusega trenni.”