06.05.2025
Veenilaiendid vajavad tähelepanu: vastasel juhul võivad need põhjustada tõsiseid terviseprobleeme
06.05.2025
Veenilaiendid on sage tervisemure, mida esineb nii naistel kui meestel. Siiski arvatakse sageli ekslikult, et veenilaiendid on vaid kosmeetiline probleem ning kui need silma ei häiri, ei pea nendele tähelepanu pöörama. BENU apteegi farmatseut Helina Kivi lükkab selle ümber.
Sagedamini esineb naistel
Farmatseudi sõnul on veenilaiendid sagedamini naistel ning nende peamisteks soodustavateks teguriteks on ealised muutused ja rasedus. “Tegemist on seisundiga, kus veenid laienevad ja kumavad sinakalt või punakalt läbi naha ja rohkem tulevad esile just seisvas asendis. Kõige sagedamini esineb selline probleem just jala säärtel ja reitel.”
Veenilaiendite tekke taga on enamasti veeniklappide nõrkus. “Alajäseme veenidest peab veri voolama altpoolt ülesespoole. Veri surutakse ülespoole jalalihaste kokkutõmmete abil ja veenides on klapid, mis takistavad vere voolamist allapoole. Kui nende klappide töö on puudulik, siis veri võib hakata tagasi voolama. Seetõttu venivad pindmised veenid välja, laienevad ja muutuvad looklevaks,” selgitas ta.
Teada on, et veenilaiendite tekke riskifaktoriks on suurel osal kindlasti pärilik eelsoodumus. “Näiteks kui mõlemal vanemal esinevad veenilaiendid, siis tekivad need suure tõenäosusega ka nende lastel. Lisaks soodustab veenilaiendite teket ka rasedus, ülekaal, vanus ning vähene liikumine ja pidev seismine või istumine,” tõi farmatseut välja.
Ehkki sageli arvatakse, et veenilaiendid on vaid kosmeetiline probleem, siis tegelikult võivad need põhjustada palju ebamugavust ja ka tõsisemaid tervisemuresid. “Sageli esineb õhtuks raskustunne jalgades, valu ja jalgade tursumine ning öösiti võivad esineda ka krambid jalgades.” Juba pikaaegse haiguse korral võivad tekkida ka nahamuutused, kus nahk muutub tumedaks ja paksemaks või haavandid, mis tekivad tavaliselt sääre alaosas.
Kuidas veenilaiendite teket ennetada?
Kuigi geneetilise eelsoodumuse vastu ei saa, saab siiski väga palju oma veeni tervise heaks ise ära teha – sellega tuleks Kivi sõnul alustada võimalikult varakult. “Kui töötad kohas, kus tuleb pikka aega seista või istuda, tuleks kanda spetsiaalseid tugisukki, mida saab soetada apteekidest. On olemas sukkpüksid, sukad ja ka põlvikud ning valiku saab teha täpselt selle järgi, mida kandes sa ennast kõige mugavamalt tunned,” ütles ta.
Oluline on füüsiline aktiivsus, eriti kõndimine ja jalgrattasõit, mis on hea viis verevoolu parandamiseks jalgades. “Samuti oleks hea tõsta jalad päeva jooksul või siis õhtul südamest kõrgemale, näiteks lamades padjale. Väga oluline on jälgida oma kehakaalu, kuna ülekaal avaldab samuti veenidele väga palju lisasurvet. Riietus võiks olla lohvakam, et vältida riiete pigistamist vöökohal ja reitel.”
Lisaks sukkadele on apteekides müügil nii paikseid ravimeid kui ka seespidiselt kasutavaid preparaate. Kõige tõhusam on Helina Kivi sõnul siiski kompleksravi. “Valikus on näiteks hepariini sisaldav geel, mis vedeldab paikselt verd ja on põletikuvastane, ja trokserutiingeel, mis tugevdab kapillaare. Geele tuleks kindlasti määrida alati altpoolt ülespoole, ehk siis alati suunaga südame poole. Samuti on saadaval tablettravi, mille hulgast saab parima valiku teha koos apteekriga,” märkis ta.
Kui eelnevast ei piisa ja veenilaiendid muutuvad valulikuks, turse püsib või nahamuutused süvenevad, on aeg pöörduda veresoontekirurgi poole. Kõige levinum on veenilaiendite kirurgiline ravi, mille käigus eemaldatakse laienenud veenid, kuid on ka veel võimalik kasutada skleroteraapiat, mille käigus süstitakse veenikomudesse ainet, mis kahjustab veenide sisemist kihti ja põhjustab sellega nende sulgumise.
“Lisaks on veel kaasaegne meetod – laserravi, millega suletakse veenilaiendid seestpoolt. Seega võimalusi on palju, kuid sobiva ravimeetodi valib teile siiski arst,” ütles ta lõpetuseks.