10.09.2024
10.09.2024
September on käes ning see tähendab vaid üht: aeg on täpselt paras, et alustada D-vitamiini kuuriga enne, kui selle tase liiga madalale langeb. BENU apteegi proviisori Marget Raukase sõnul on D-vitamiini tarvitamine väga oluline just laste ja vanurite puhul, ent ka täiskasvanud võiksid kuuriga juba alustada.
Apteekri sõnul varutakse D-vitamiini preparaate uue kooliaasta alguses hulganisti ning kogu perele mõeldes, et hoiduda viirushaigustest ning anda organismile toonust sügis- ja talvekuude pimedateks päevadeks.
“Suvel on päikese UVB-kiirgus organismi rikastanud D-vitamiiniga, aga päikesevalguse vähenemisel hakkab selle tase aegamisi langema, vaatamata tervislikule toidule ning füüsilisele aktiivsusele. Kuu aega ilma D-vitamiini võtmata langeb selle sisaldus poole võrra, aga optimaalse taseme saavutamine võtab aega 2–3 kuud,” sõnas ta.
Kuivõrd D-vitamiin on organismi heaks toimimiseks hädavajalik, võib selle puudus kaasa tuua tõsiseid terviseprobleeme. “Vitamiinivaeguse tagajärjel võib imikutel ja väikelastel tekkida rahhiit, eakatel luude pehmenemine või olla soodustatud luuhõrenemise tekke risk. Luutervise seisukohalt on vajalik neil igapäevane D-vitamiini lisamanustamine vastavalt vanusele, kaasuvatele haigustele ning vereanalüüsile,” rõhutas apteeker.
Eesti ravijuhiste järgi võiks optimaalne D-vitamiini seerumi tase veres olla 75–125 nmol/L. “Alla 25nmol/L on juba avitaminoos ehk täielik vitamiinipuudus, mille pikaaegsel vajakajäämisel tekivad erinevad ainevahetus-, immuunpuudulikkus- jm haigused.”
Suurim riskigrupp on aga rasedad, kuna nende puhul võib D-vitamiini puudus avalduda hilisemas lapse tervises ja närvisüsteemi arengus. “Kuna lapse aju areneb kiiresti, on see tundlik erinevate toitainete ja vitamiinide suhtes.” Lisaks on koolilapse päevakavas palju muid tegevusi ning energiat kulub palju. Seetõttu on soovitav väga jälgida nende päevasid norme.
“Kuna laste arengule on kõrged vitamiinidoosid pigem tervist kahjustavad, tuleks vajalike annustega taset hoida, mitte lasta sel üles-alla kõikuda,” lisas proviisor. Samuti on vanemaealistel leitud seos D-vitamiini ja parema kognitiivse võime või Alzheimeri tõve vähenemisega – see eeldab apteekri sõnul D-vitamiini aastaringset kasutamist.
Kuna D-vitamiini puudus on väga seotud elustiili ja asukohaga, siis lõunapoolsetes riikides, kus päikest jagub, on inimesed rõõmsamad ja tervemad, sest päevad on pikemad ning toitutakse tervislikumalt. Siiski vajavad ka nemad D-vitamiini.
“Tumeda nahaga inimeste nahk sünteesib melaniini, mis annab nende nahale värvuse ning on tõhus kahjulike päikesekiirte vastane kaitsevahend. Seega vajavad nemad päikese käes viibimist poole kauem võrreldes heledanahalistega, samuti suuremaid D-vitamiini doose kui põhjamaalane,” selgitas proviisor.
D-vitamiini lisamanustamine suvekuudel on näidustatud neile, kelle toitumis -ja liikumisharjumused erinevad tavapärasest, näiteks:
40–65aastaste inimeste jaoks on Eestis koostatud vastav ravijuhend, milles antakse suuniseid oma tervise kontrollimiseks ning hoidmiseks. Sealhulgas jagatakse praktilisi toitumis- ja liikumissoovitusi ka D-hüpovitaminoosist tingitud haigestumise vältimiseks.
“Tervishoiusüsteemi vaatepunktist ja ravijuhendite soovitustest lähtuvalt peaks D-vitamiini väärtust vereanalüüsist määrama vaid inimestel, kellel esinevad selle puudulikkusele omased kaebused või kui inimese eluviisi põhjal on kahtlus vähesuse esinemisele. Küll aga esineb apteegipraktikas ning erinevate uuringute ja kokkuvõtete alusel sageli D-vitamiini madalaid väärtusi laste ja noorukite hulgas, mis mõjutab nende füüsilist arengut kui emotsionaalset tugevust,” möönis proviisor.
Seega on soovitatav pöörduda vajadusel perearsti juurde kontrolli või omal initsiatiivil D-vitamiini taset uurida: näiteks tervisekontrolli laborites või apteekides, kus on sellekohane teenus võimaldatud. Teenust osutavad suuremad keskused teatud päevadel ja kellaaegadel. Infot või abi võib paluda ka BENU veebiapteekrilt, kellega saab ühendust võtta vestlusaknas.
Samuti on üks võimalus soetada apteegist kiirtest D-vitamiini määramiseks. “D–vitamiin on üks konkreetne ja mõõdetav näitaja. Ükski analüüs ei ole sajaprotsendiliselt täpne, aga annab meile teatud vahemiku, kuhu suunas kõrvalekalle suundub, mis annab meile võimaluse oma menüü või D-vitamiini lisadoosid üle vaadata,” sõnas proviisor lõpetuseks ning soovis kõigile päikeseküllast sügist ning tervislikke eluviise.