09.10.2024
Kogu tõde iluvitamiinidest: mida need sisaldavad ja kas nendest on tõepoolest abi?
09.10.2024
Apteegilettidelt võib leida järjest rohkem erineva koostisega iluvitamiine, mis on mõeldud nii naha, juuste kui ka küünte tervise parandamiseks. Kas iluvitamiinid on ikka tervisele kasulikud ning kas nendest on erinevate murede lahendamisel abi, selgitab BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane.
Mida iluvitamiinid sisaldavad?
Kerli Valge-Rebase sõnul mõeldakse iluvitamiinide all tavaliselt kompleksvitamiine, mis toetavad oma koostisega naha, juuste ja küünte tervist ning ilu. “Eesmärk on taastada näiteks küünte tugevus, juuste paksus ja sära ning leevendada kuiva ning elujõuta naha seisundit,” tõi ta näiteid.
Nii leiab valikust tooteid kas juustele või nahale, aga ka tooteid, mis aitavad nii juuste, küünte kui ka naha probleemide korral. “Tavaliselt sisaldavad antud kompleksvitamiinid valikut B-rühma vitamiinidest, kaasa arvatud biotiin, mida hellitavalt kutsutakse iluvitamiiniks ning mis tagab rakkude kasvamise ja uuenemise,” selgitas ta.
Lisaks on koostises sageli antioksüdantse toimega A-, C-, E- vitamiin ning tsink ja seleen, mis kaitsevad rakke enneaegse vananemise eest. Samuti aitab tsink kiirendada naha ja haavade taastumist. “Veel on koostisesse lisatud kollageeni ning hüaluroonhapet, mis tagavad naha elastsuse ja sügavuti niisutamise ning ennetavad kortsude tekkimist.”
Kuivõrd viimastel aastatel on iluvitamiinide maailmas toimunud palju muutusi, leiab igaüks endale sobiva variandi. “Lisandunud on näiteks meeldiva maitsega kummikommid või siis lahused ehk shot’id, pulbrid joogi valmistamiseks, aga isegi spreid, mis sisaldavad endas kõiki eelpool mainitud komponente,” märkis ta.
Abiks aknega võitlemisel
Iluvitamiinidest saab apteekri sõnul tuge näiteks kergesti murduvate ja haprate küünte korral. “Kas siis on tekkinud olukord, kus küüned ei kasva korralikult või kipuvad väga kiirelt kihistuma või murduma,” sõnas Kerli Valge-Rebane. Samas võivad iluvitamiinidest abi saada inimesed, kes on kimpus aknega.
“Nende toodete koostis on valitud spetsiaalselt selline, et soodustaks rasuerituse vähenemist, leevendaks põletikulisi protsesse ning soodustaks naha kiiremat taastumist. Juuste väljalangemise korral aitavad vitamiinid parandada juuksejuure toitainetega varustatust ning tagavad seeläbi juuste tugevama tervise,” märkis apteeker.
Kõiki probleeme toidulisandid ei ravi
Apteekri sõnul ei ole iluvitamiinid siiski mõeldud tagajärgede likvideerimiseks – see tähendab, et kui kortsud on juba tekkinud, siis ei saa neid pelgalt toidulisanditega leevendada. Seetõttu on iluvitamiinid mõeldud ennekõike vananemisilminguid ennetama. “Samas võiks toidulisandist abi saada vistrike ja teiste nahaprobleemide leevendamisel.”
Siiski on väga oluline, et inimene leiaks üles probleemi algpõhjuse – kui inimest kimbutab küüneseen, ei tule seda ravida vitamiinidega, vaid otsida abi välispidistest seenevastastest vahenditest või konsulteerida perearstiga süsteemse ravi alustamise osas. “Trauma tagajärjel kaotatud küüne korral tasub jällegi vitamiinidega kuuri teha, et soodustada terve ja tugeva küüne kasvamist,” ütles apteeker.
Sama kehtib tema kinnitusel ka juuste väljalangemise korral. “Näiteks alopeetsia korral ei ole abi vitamiinidest ega ravimitest, sest selle haiguse korral ei ole isegi täpselt teada, miks juuksed välja langevad. Kui aga juuste suurenenud väljalangemine on tingitud vitamiinide ja toitainete puudusest, siis saab probleemi leevendada iluvitamiinide toetava kuuri abil.”
Kui kaua võiks kuur kesta?
Kuivõrd vitamiine ja toidulisandeid on soovitatav tarvitada kuuridena, tuleb Kerli Valge-Rebase sõnul arvestada, et ühekuulisest kuurist ei pruugi kohe abi saada. “Kõige kiiremat muutust on tavaliselt märgata just naha seisundi puhul: nahk ei ole enam nii tuhm ja kuiv, väikesed kortsukesedki võivad näidata taandumise märke.”
Järgmisena võiks muutust märgata juuste puhul. “Küll aga peab arvestama, et uute juuste kasvamine võtab siiski oma aja, aga mõne kuu möödudes võiks hakata märkama neid pisikesi uusi juuksehakatisi.”
Viimase muutusena saab tunnistust küünte olukorra puhul. “Kuna küüned peavad siiski välja kasvama ning uus tervem ja tugevam osa hakkab alles moodustuma, siis siin võib ajaliselt kuluda isegi kuni 6 kuud. See on loomulikult jällegi individuaalne – mõne inimese puhul võib minna 4 kuni 6 kuud, teisel jällegi 8–10 kuud. Oluline on varuda kannatust! Sellest tulenevalt oleks mõistlik teha iluvitamiinidega vähemalt 2 kuni 3 kuud järjest kuuri ja siis umbes sama pikk paus,” soovitas apteeker.
Kindlasti tasub rõhutada, et iluvitamiinid ei ole imerelv ning väga palju sõltub ka inimese elustiilist, sealhulgas toitumisest ja harjumustest. “Inimene ise saab väga palju enda ilu heaks ära teha: toituda mitmekesiselt, juua piisavalt vett, magada korralikult ning piirata alkoholi ja nikotiinitoodete tarvitamist. A ja O on kvaliteetsete naha- ja juuksehooldustoodete regulaarne kasutamine!” ütles Kerli Valge-Rebane.