29.09.2022
Lahustuvad pulbrid, C-vitamiin või villased sokid: millest on külmetuse korral kõige rohkem kasu?
29.09.2022
Karged sügispäevad ja -õhtud põhjustavad sageli inimestele levinud külmetusnähte, olgu selleks nohu, köha, häälekähedus või palavik. Ent kuidas külmetust kõige paremini leevendada ja mida panna tähele külmetusjookide tarvitamisel, räägib BENU apteegi proviisor Margot Lehari.
Kõik inimesed ei talu palavikku
Paljudele on apteegiletilt kindlasti tuttavad erinevad külmetusjoogid ehk lahustuvad pulbrid, mis on mõeldud enesetunde parandamiseks alanud haiguse ajal. Margot Lehari sõnul pole neid keelatud juua 1–2 korda päevas, seda ka siis, kui palavik pole just väga kõrge. “Nagu me teame, ei talu kõik inimesed palavikku, viiruseid või haiguseid kuigi hästi,” märkis ta.
Siiski teevad inimesed külmetusjookide tarvitamisel sageli ühe suure vea: neid juues tekib inimesel sageli võltsenesekindlus, nagu ta oleks piisavalt terve, et jälle kooli või tööle minna. Rõhutan, et haigeks jäädes tuleb koju jääda ja end ravida. Erinevad külmetusviirused elavad meie organismis ja on nakkavad keskmiselt 7 päeva,” rõhutas proviisor.
Samuti on oluline jääda koju ja end terveks ravida tüsistuste ärahoidmise tõttu. “Külmetushaiguste tüsistused on ebameeldivad ning need jäävad vinduma, mis võivad tööst eemale tirida isegi kuuks ajaks. Näiteks võivad kergesti tekkida põskkoopa-, kõrva- või kopsupõletik.”
Kui kõrge kehatemperatuur on palavik?
Külmetusvastastel ravimitel on proviisori sõnul prostaglandiine pärssiv toime: nimelt tekitavad prostaglandiinid organismis erinevaid põletikureaktsioone nagu valu, turse ja palavik. “Need sümptomid võtab ära üks komponent, mida leidub külmetusjoogis. Tihti on lisatud pulbrisse ka limaskesta tursele mõeldud ravimit, mis vähendab ninakinnisust, tilkumist ja aevastamist. Mõnele joogile on lisatud köhimist kergendav või vähendav ravim,” rääkis Lehari.
Siiski tekib inimestel sageli küsimus, kui kõrget kehatemperatuuri käsitletakse palavikuna. Proviisori sõnul algab palavik 37.3 kraadist ning selles pole midagi halba, kuna meie organism tõstab temperatuuri just selleks, et viiruseid hävitada.
“Viirused hukkuvad valkude kalgendamise reaktsiooni tõttu, mistõttu võiks ikka lasta palavikul kehas toimetada. Kui võtta palavikujooki liiga sageli, võime seeläbi hoopis haigena olemist pikendada,” selgitas proviisor. Siiski on päevi palavikuga maadlemine inimese organismile kurnav ning kui palavik kestab visalt edasi, on mõistlik ravimit võtta. “Lähtuge ennekõike ikka enesetundest.”
Haiguse ajal võiks lisaks proviisori hinnangul igapäevaselt tarvitada C-vitamiini, pärnaõieteed ning mustsõstra- või astelpajumarju. “On leitud, et paratsetamool mõjub organismile nagu oksüdant ehk tekitab oksüdatiivset stressi. Selle mõju vähendamiseks ongi vaja tarvitada C-vitamiini.”
C-vitamiin on antioksüdant, mis vähendab niisiis paratsetamooli negatiivseid mõjusid, kuid lisaks vajavad seda ka meie immuunsusrakud. “Kui nendes rakkudes on C-vitamiini vähe, siis ei suuda nad nii palju haigustekitajaid hävitada,” selgitas ta.
Kasutada võib ka vanarahvatarkust
Niisiis võiks külmetuse korral tarvitada külmetusjooke 1–2 korda päevas ning kuni 5 päeva järjest. Vahepeal võiks teha ka looduslikke kuumi jooke. “Teele või lusika peale võib lisada ka Carmolise ürditilku – sellel on viirusi vähendav toime, ta teeb nina lahti ning rahustab kurku,” ütles proviisor.
Uuemad ravimeid mittesisaldavaid pulbreid tee valmistamiseks leiab apteegist. Nendes leidub üldiselt näiteks tsinki, C-vitamiini, mett, ingveriekstrakti ja sidrunit, samuti on osades toidulisandites ka histidiini ehk aminohapet, mille ülesanne on toota leukotsüüte, mis on põhilised patogeenide hävitajad.
Kindlasti võiks Lehari sõnul au sees hoida ja kasutada ka vanarahvatarkust. “Kui jalad on külmad või vaevab üldine külmatunne, siis tehke sinepiga jalavanne, kandke villaseid sokke ja ajage end higistama. Higistamine on kasulik, kuna selle käigus vabaneb organism patogeenidest,” juhendas proviisor.
Kui aga on palav ning inimene higistab, võiks end üleliigsest riietekihist vabastada ning õhutada võimalusel tuba – aken võiks lahti olla 20 minutit korraga ning vähemalt kaks korda päevas. “Juua võiks taimeteesid nagu näiteks pärnaõis, kummel, kassinaeris, salvei, vaarikavarred, üheksavägine, põdrakanep, kibuvitsamari või liivatee. Mett lisage vastavalt maitsele, kui tee on pisut jahtunud, et säiliks selle bioaktiivsed omadused, ent kõige parem oleks mett isegi lusikaga kõrvale võtta.”
Uuemad taimsed bioaktiivsed ained, mida külmetushaiguse vastastes toidulisandites kasutatakse, on Lehari sõnul näiteks india kibelill ja tõmmu pelargoon. “Nendel on positiivsed toimed ülemiste hingamisteede haigustesse.
Külmetuse meelespea
1. Joo külmetusteed siis, kui enesetunne on halb, aga mitte kohe kõige kangemaid ja mitte üle 2 paki päevas.
2. Ära hakka kergema palaviku korral temperatuuri langetama, kui enesetunne pole halb. Nii saad ilmselt kiiremini terveks.
3. Kui otsustad palavikutee kasuks, siis ära tarvita neid üle 3–5 päeva.
4. Kui soovid tarvitada samaaegselt valuvaigistit, siis pea vahet palavikuteega vahet vähemalt 4 tundi.
5. Kui alanud viirushaigusest on välja kujunenud eraldi nohu või köha, siis hakka sellega tegelema, ära tarvita enam kombineeritud külmetusravimeid.
6. Joo sooje taimeteesid ja ära unusta rahvameditsiini võtteid. Et piisavat hulka vedelikke tarbida, vali apteegist ka enda maitsemeelele sobivaid turgutavaid joogipulbreid, mille koostises olevad ained aitavad immuunsusrakkudel sissetungijatega võidelda.
7. Hoia pea, kurk ja jalad soojas, kui pead õue minema.
8. Tuuluta tube mitu korda päevas, hapnik on vajalik viirustega võitlemisel.
9. Puhka ja maga ning ära mine haigena tööle või kooli. Kui organismile anda puhkepausi muudest tegemistest, siis saab ta efektiivsemalt haigustekitajaga võidelda. Boonuseks ei nakata sa kolleege ega klassikaaslaseid.
10. Pese tihti käsi! See on parim moodus viiruste levikut vähendada.