05.03.2024
Millal on sinikad märk võimalikust terviseprobleemist? Apteeker selgitab
05.03.2024
Sinikate ehk hematoomide paranemine nõuab tihtipeale kannatlikkust, kuna sageli võib nende kadumiseks minna nädalaid või isegi kuid. Kui reeglina ei kujuta sinikad inimese tervisele ohtu, võivad teadmata põhjused tekkinud verevalumid viidata mõnele diagnoosimata terviseprobleemile. Kuidas sinikate paranemise protsessi kiirendada ning millal on sinikad märk millestki muust, räägib BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa.
Sinikate paranemiseks võib minna nädalaid ja isegi kuid
Anton Ojamaa sõnul tekivad sinikad ehk hematoomid siis, kui naha all olevad kapillaarid või veenid saavad mingil põhjusel kahjustada. Seetõttu liigub veri kapillaaridest või veenidest neist ümbritsevatesse kudedesse, moodustades verevalumi ehk hematoomi, mida kõnekeeles nimetame lihtsalt sinikaks. “Hematoomid tekivad tavaliselt kas trauma tagajärjel või verevarustuse häire tulemusel,” täpsustas Ojamaa.
Kui väiksemad sinikad võivad üldjuhul paraneda paari päevaga, siis teinekord võib selleks minna lausa nädalaid või kuid. Ehkki trauma tagajärjel tekkinud sinikad pole inimese tervisele üldjuhul ohtlikud, ei kehti see väide selliste sinikate kohta, mis ilmuvad inimese kehale ootamatult ilma, et inimene teaks, miks ja kuidas need tekkida võisid.
Sellisel juhul võib sinikas olla hoopis mõne terviseprobleemi sümptom. “Teadmata põhjusel nahale moodustuvad sinikad võivad viidata mõningatele haigustele nagu hemorraagiline vaskuliit ehk veresoonte põletik, hemofiilia ehk vere hüübimise häire, erinevad immuunsüsteemi haigused, trombotsüütide arvu vähesus, verevarustuse häired, diabeet, maksatalitluse häired või midagi muud,” loetles farmatseut.
Tegurid, mis võivad sinikate tekkimist soodustada
Küll aga ei pruugi sinikate tekkimise põhjuseks olla ainult trauma või mõni diagnoosimata jäänud terviseprobleem: nimelt tekivad sinikad sageli ka inimestel, kes tarvitavad pidevalt näiteks verd vedeldavaid ravimeid. See puudutab Ojamaa sõnul eeskätt eakaid inimesi, kelle veresooned muutuvad aja möödudes hapramaks või kellel on probleem verevarustusega.
Sinikate teket võib soodustada muu hulgas ka pidev alkoholi tarbimine, C- või K-vitamiini puudus või hoopis E-vitamiini ülearvitamine. “Ka mõningad retseptiravimid ja toidulisandid võivad olla hematoomide ilmumise põhjuseks: näiteks võivad need kergemini tekkida inimestel, kes tarvitavad hõlmikpuuekstrakti tablette, palju küüslauku või pidevalt hoopis mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid (aspiriin, ibuprofeen või diklofenak).”
Sinikate paranemisele saab kaasa aidata
Kuid kuidas sinikate paranemisprotsessile ise kaasa aidata? Kui verevalum on tekkinud trauma tagajärjel, soovitab farmatseut kasutada arnika, mentooli, hepariini, trokserutiini baasil verevarustust parandavaid aineid, mida probleemsele nahapiirkonnale määrida. “Neid aineid sisaldavaid salve leidub apteegis,” kinnitas ta.
Kui aga probleemi põhjus peitub veresoonte hapruses, siis veresooni ja kapillaare tugevdavad Ojamaa sõnul C-vitamiin, aga ka toimeained nagu trokserutiin, rutosiid, hobukastan ja estsiin. “Kui haavad ei taha paraneda, ninast jookseb aeg-ajalt verd, kogetakse ootamatult kaalulangust, põetakse väsimuse all või ei lase muud tervisemured rahulikult elada ning ning hematoome tuleb muudkui juurde, siis on vaja koheselt pöörduda arsti kabinetti,” rõhutas ta.
Kui hematoomid tekivad ravimite tagajärjel, peab farmatseudi sõnul konsulteerima oma perearstiga ja arutama võimalust vahetada tarvitatav ravim välja mõne sarnase toimega ravimi vastu. Samuti tuleks perearsti pöörduda siis, kui hematoomidele lisaks esineb verejälgi uriinis, roojamassis või köhimisel, enesetunne on halvenenud, esineb kiire väsimus, pearinglus, iiveldus või ootamatu kaalulangus.
“Sinikate pidev tekkimine on ainult sümptom, mitte haigus iseenesest. Kuid hematoomid võivad viidata erinevatele haigustele ja häiretele, mille osas oskab aidata just perearst. Seega tasub kindlasti pöörduda perearsti juurde ka siis, kui sinikaid tuleb pidevalt juurde, nende paranemine võtab väga kaua aega ning apteegis saadaolevad ravimid ja toidulisandid pole tulemust andnud,” juhendas Ojamaa.
Kindlasti võib pöörduda ka apteeki ja rääkida enda lugu ära, mainides muu hulgas tarvitatavaid ravimeid ja toidulisandeid. “Nii saab farmatseut või proviisor anda paremat nõu ja vajadusel suunata klient arsti juurde,” kinnitas ta.