15.04.2021
15.04.2021
Eestlased armastavad kasutada haiguste leevendamiseks ravimtaimi. Kes ei mäletaks erinevaid kuivama pandud taimi maal vanaema juures? Täna leidub neid maarohte lisaks vanaema sahvrile ka apteegis. Millised ravimtaimed on kõige nõutumad, räägib lähemalt Benu veebiapteeker Triin Hirvlaan.
Kui jälgida, mida inimesed apteegist ostavad, siis toob Hirvlaan välja, et populaarsed on teekummeli õisikud, kibuvitsamarjad, köömned, Islandi käokõrv, must pässik (kasekäsn), piparmündilehed, saialilleõisikud, leesikalehed ja -võrsed, linaseemned ja meliss.
“Teekummelit kasutatakse selle meeldiva maitse tõttu, kuid taim toetab tervist ka paljude vaevuste puhul. Kummelil on põletikuvastased omadused. Lisaks toetab ta stressi puhul ning aitab leevendada silelihasspasme,” loetleb veebiapteeker teekummeli kasulikke tegureid.
Kibuvitsamarjad on Hirvlaane sõnul head C-vitamiini ning teiste organismi kaitsevõimet ja immuunsüsteemi toetavate ainete allikad. “C-vitamiin on oluline kollageeni tootmises ning nii toetab see liigeste ja naha tervist,” toob ta välja.
“Leesikalehtedest ja -võrsetest teed kasutatakse abistava vahendina kuseteede põletike korral, sest taim aitab uriinieritust suurendada,” räägib Triin Hirvlaan taimeteest, mis patsientide hulgas populaarne on.
Hirvlaane sõnul on populaarsel melissil eelkõige rahustavad omadused ning taim aitab viirushaiguste ajal kiiremini haigusest toibuda. Kurguärrituse ja kuiva köha puhul soovitab ta juua Islandi käokõrvateed, mis mõjub rahustavalt kurgule, neelule ja häälepaeltele.
“Kõhugaaside ja seedehäirete puhul kasutatakse pikantse maitsega köömneid ning juuakse piparmünditeed,” kommenteerib veebiapteeker.
“Linaseemned sisaldavad rikkalikult oomega-3 rasvhappeid, mis on kasulikud südamele ja veresoonkonnale, ja limaaineid, mis aitavad korrastada seedimist. Saialill toetab põletike puhul, aitab haavadel paraneda ning ergutab seedetegevust, sest soodustab sapieritust,” toob Hirvlaan välja ravimtaimede häid omadusi.
Ravimtaimi on müügil nii droogina, millest saab valmistada teed, kui ka ekstraktina, mida sisaldavad nii toidulisandid kui ka mõned käsimüügiravimid. Ka mõne ravimtaime droogid, millest valmistatakse teed või tõmmist, on veebiapteekri sõnul apteegis käsimüügiravimid.
Triin Hirvlaane sõnul ei saa ravimtaime droogide puhul alati täpselt öelda, kui palju see vajalikku toimeainet sisaldab, sest sisaldust mõjutavad taime kasvu-, säilitamis- ja kuivatamistingimused.
“Kui teatud taimede drooge säilitatakse liiga kaua, siis mõnel juhul võivad toimeained lenduda või laguneda ja siis ei ole selle taime tõmmisest suurt kasu,” kommenteerib Hirvlaan. Tema sõnul on võimalik, et tee valmistamisel toimeaine droogist välja ei tulegi. “Toimeaine koguses saab üldjuhul kindel olla siis, kui ostetakse ravimtaime ekstrakte sisaldavaid ravimvorme,” märgib veebiapteeker.
Hirvlaane sõnul võib aed-liivatee ürdi vedelekstrakti sisaldava siirupi või nurmenukuõie kuivekstrakti sisaldavate tablettide ostmisel toimeaine koguses kindel olla. “Samas on mõnikord meeldivam juua sooja taimeteed, mis toetab tervist viiruste ja palaviku korral ning mõjub rahustavalt,” lisab ta.