06.07.2023
06.07.2023
Kui paljudel on veel lapsepõlvest meeles, et päikesepõletuse leevendamiseks määriti nahale hapukoort, siis tänapäeval selliseid soovitusi enam jagada ei tohi – seda enam, et apteegis leidub palju tõhusamaid vahendeid põletuse leevendamiseks. Mida teha päikesepõletuse korral ning kuidas sellest tekkivat turset ja valu leevendada, räägib BENU apteegi proviisor Margot Lehari.
Lehari kinnitab, et hapukoore määrimine päikesepõletusele pole tänapäeval enam kaugeltki asjakohane. “Kuna hapukoor on piimatoode, mis soojas keskkonnas halvaks läheb ehk bakterid hakkavad selles paljunema, siis võivad need nahapõletikku põhjustada,” märkis ta.
Seega tuleks abi otsida apteegist: tänapäeval saab päikesepõletust leevendada nii spetsiaalse põletus- kui ka aaloegeeli abiga. “Kui neid parasjagu käepärast pole, võiks nahka jahutada toasooja või pisut jahedama veega. Täiskasvanud inimene võib tarvitada ka lihasvaludele mõeldud valuvaigistavaid geele – näiteks külmageeli,” lisas ta.
Päikesepõletuse korral tuleks põletada saanud piirkonda jahutada esimesel võimalusel ehk võimalikult ruttu. “Pane nahale vett sisaldavat geeli või termaalvett, mis on kõrge mineraalisisaldusega ning jahutab kaua päikese käes viibinud nahka,” ütles proviisor.
Samuti võiks tarvitada lisaks ka ibuprofeeni või aspiriini, kuna neil on põletikuvastane toime ning seetõttu vähendavad ka nahal valu ja turset. “Kui eelnevad toimeained on vastunäidustatud, siis võta paratsetamooli.”
Kuivõrd päikesepõletus on nahale šokk, tuleks organismi põletuse ravimisel igakülgselt toetada – see tähendab ka alkoholi tarbimise piiramist. Selle asemel tuleks juua tavapärasest rohkem vett ning vältida valede toodete kasutamist. Üheks selliseks on Lehari sõnul näiteks pantenooli salv, mille järele käsi liiga kiiresti haaratakse.
“Ära pane pantenooli salvi ägedale päikesepõletusele. Selle pealekandmisel tekib nahale kile, mis takistab naha jahutamist ning võib valu hoopis suureneda. Pantenooli võib kasutada siis, kui nahk enam ei kuuma ja vajab uuendamist ehk näiteks ketendab – umbes kahe päeva pärast.”
Kui nahk sügeleb, võib paar päeva kasutada ka allergiatablette. “Samal ajal tuleb pidevalt nahka niisutada baaskreemidega. Osades päikesejärgsetes toodetes on uuemad toimeained, mis taastavad naharakke ja aitavad ära hoida pikaajalisi nahamuutusi, mida UV-kiirgus põhjustab,” selgitas proviisor.
Kuivõrd kunagi kasutati päikese käes viibides sageli vaseliinõli sisaldavaid beebiõlisid, tuleks neid iga hinnaga vältida. “Oli aegu, kus seda määriti nahale, et suurendada päikese mõju. Nii saab aga suuremat sorti päikesepõletuse, samuti ummistab see nahapoore ega lase nahal jahtuda.”