23.05.2023
Räägime avameelselt: neli müüti sinu intiimpiirkonna kohta, mis tõele ei vasta
23.05.2023
Ükski tervisemure pole häbiasi – just seetõttu räägime BENU Terviseblogis edaspidi lähemalt ka teemadel, mille puhul inimesed sageli apteekri poole pöörduda ei julge. Üheks selliseks “piinlikuks”, kuid väga sagedaseks tervisemureks on probleemid intiimpiirkonnaga, mille kohta levib ka väga palju müüte. Millised neist tõele vastavad ja millised mitte?
- Intiimpiirkonda võib pesta seebi või tavalise dušigeeliga
VALE. Kui levinud eksiarvamuse kohaselt on naise intiimpiirkond nagu iga teine kehaosa, siis tegelikult eristab seda teistsugune pH-tase, mida võivad mõjutada väga erinevad tegurid, olgu selleks liiga harv või sage pesemine, menstruatsioon, rasedus, valed hooldusvõtted, mittesobiv aluspesu või rõivad, mis ei lase intiimpiirkonnal hingata.
Et seebi või dušigeeli puhul on sageli tegemist aluseliste pesuvahenditega, mille pH on märksa kõrgem kui tupel endal, võivad erinevad keha pesemiseks loodud tooted teha tupe tervisele hoopis karuteene ning juba tekkinud probleemi veelgi võimendada.
Veelgi enam: kuna sageli tahetakse tuppe pesta ka seespidiselt, rikub see intiimpiirkonna loomulikku tasakaalu palju rohkem kui vaid välispidise pesu korral. “Intiimpiirkonda tuleb pesta kas ainult sooja veega või korra päevas õrnatoimelise soovitavalt lõhnatu ja piimhapet sisaldava vahendiga,” selgitas BENU apteegi proviisor Margot Lehari.
- Tupe tervisliku seisundi pärast ei pea muretsema, kuna see on isepuhastuv
VALE. Jah, vastab tõele, et naise tupp on õige pH-taseme korral isepuhastuv ning seega seespidiselt pesemist ei vaja. Kuid see ei tähenda, et muutused tupe pH-tasemes ei kutsuks esile muutusi ka tervislikus seisundis.
Nimelt võivad tupe mikrofloorat negatiivselt mõjutada nii antibiootikumid, hormonaalsed muutused, rasedus, imetamine ja palju muud – tagajärjeks naistel sageli esinev tupepõletik. Seetõttu tuleb igasuguse kõrvalekalde puhul aegsasti reageerida ning pidada vajadusel nõu arsti või apteekriga, kes oskab juhatada sobiva intiimhooldusvahendini.
- Tampooni võib kasutada ka öösiti
NII JA NAA. Kuigi maksimaalselt võib üht tampooni kasutada järjest kuni 8 tundi, ei kehti see tundlikuma mikroflooraga naise puhul, kuna ebasobivad hügieenitooted võivad kõrvalekaldeid esile kutsuda. Just igapäevane intiimhügieen on tervisliku seisundi vaates kõige olulisem ka BENU apteegi proviisori sõnul.
“Kui tupe mikrofloora on tundlikum, vältige stringide või sünteetilise aluspesu kandmist, samuti lõhnastatud ja kilet sisaldavaid pesukaitsmeid, kitsaid pükse või pükste kandmist ilma aluspesuta, tampoonide kasutamist järjest üle 4 tunni,” soovitas ta. Seega eelista võimalusel lõhnastamata hügieenitooteid ning ole tampoonide kasutamisel hoolas.
- Tupekuivus tuleb lihtsalt ära kannatada
VALE. Menopausi üheks iseloomulikumaks mureks on tupekuivus, mis põhjustab omakorda ebameeldivat kipitus- või kihelustunnet. Kui levinud eksiarvamuse kohaselt on tupekuivus menopausi ajal vältimatu ning leevendust sellele ei leidu, siis tegelikult ei vasta ka see müüt tõele – tänapäeval leidub apteegiriiulitel häid lahendusi ka tupekuivuse leevendamiseks.
Näiteks on abi niisutavast intiimpesuvahendist, mis aitab sümptomeid leevendada ning niisutab tupepiirkonda. Kindlasti tasub pesemisel hoiduda tupe seespidisest puhastamisest, kuna meie organism toodab vajalikku vedelikku just häbemenahas ja tupe sisemuses ning liigne sekkumine võib isepuhastumist pärssida. Igale murele leidub lahendus – seega pea ka pealtnäha piinlike tervisemurede puhul alati nõu apteekriga.