04.08.2021
04.08.2021
Suvisel päikesepaistel on mitmeid häid omadusi – päike annab meile D-vitamiini, energiat ja teeb meele rõõmsaks. Liigne päikesekiirgus võib mõjuda aga negatiivselt tervisele ning teha kahju ka juustele.
Benu apteegi kosmeetikakonsultant Kreete Põlme jagab nõuandeid, kuidas äratada päikesest kahjustunud juuksed taas ellu.
Soojad ilmad ja otsene päikesekiirgus muudavad juuksed kuivaks ja kahjustunuks. Sageli võivad juukseotsad seetõttu katkeda või kahuseks muutuda. “Peale päikesekiirguse mõjutab juukseid ja peanahka ka merevesi ning higistamine või umbsed peakatted,” selgitas Põlme. Tihti võivad peanahale tekkida punnikesed, sügelus ning päikesepõletus.
“Kõige rohkem mõjutab suvine päikesekiirgus juba eelnevalt kuiva juuksetüübiga inimesi või neid, kellel on peenike juuksekarv,” nentis Põlme. Värvitud juustega inimesed võivad märgata, et värv on tuhmunud ja heledamaks pleekinud.
Selleks, et kaitsta juukseid päikesekiirguse eest, peaks kasutama päikesekaitsetooteid ka juustel – sobivad näiteks UV-kaitsega spreid. Soovitatav on kanda laia äärega peakatteid, mis lasevad õhku läbi, sest peanahaprobleemide teket soodustab just umbne keskkond.
“Kindlasti soovitan kasutada niisutavaid šampoone, palsameid ja teisi hooldusvahendeid juba enne juuste kuivaks muutumist,” sõnas Põlme. Kui päikesekiirgus on juustele juba liiga teinud ning muutnud need kuivaks, hapraks ja katkevaks, on oluline juukseid niisutada.
Niisutamiseks võiks valida niisutava šampooni ning palsami (näiteks hüaluroonhappega). Hüaluroonhape aitab nimelt vett juuksekarva vett, misläbi on juuksed rohkem niisutatud.
“Lisahooldusena võiks vähemalt kord nädalas kasutada ka niisutavaid ja taastavaid juuksemaske,” soovitas Põlme. Keratiini sisaldavad seerumid on samuti headeks abilisteks, et juuksekarva siluda ja tugevdada. Kui juukseotsad on aga juba väga katki ja kuivad, võib parimaks lahenduseks olla katkiste otsade lõikamine.
Selleks, et peanahk ja juuksed oleks pidevalt terved ning elujõulised, peaks tähelepanu pöörama juuksehooldustoodetele, toitumisharjumustele ja eluviisile üldiselt. Pead tuleb pesta nii sagedasti kui selleks tekib vajadus, sealjuures on soovitatav pesuga mitte oodata, sest ka liigne rasu ja mustus võib peanahal erinevaid probleeme tekitada.
Šampooni valimisel tuleks lähtuda peahanatüübist – kuiva peanaha korral võiks eelistada niisutavaid šampoone. “Palsami valikul soovitan lähtuda juuksetüübist, kusjuures esmatähtis ei ole, et šampoon ja palsam oleks samast sarjast,” märkis Põlme.
Kui rääkida toitumisharjumustest, siis kõige olulisem on mitmekülgne ja tasakaalustatud toitumine, mis tagab organismile vajalikud toitained ning energia.
“Juustele on eriti olulised biotiin ja teised B-grupi vitamiinid, D-vitamiin ning mineraalainetest raud ning tsink,” sõnas Põlme. Juuste turgutamiseks võib kasutada ka oomega rasvhappeid sisaldavaid toidulisandeid.
Juuste parandamiseks tuleks vaadata üle ka enda eluviis. “Piisav veejoomine, puhkus, uneaeg, stressi maandamine ja regulaarne füüsiline aktiivsus on olulised kogu organismile,” selgitas Põlme. Lisaks tuleb hoida silm peal alkoholitarbimisel ning võimalusel loobuda ka suitsetamisest.
Vaata Benu apteegis saada olevate juuksehooldustoodete kohta täpsemalt siit.