05.01.2024
Uuel aastal uue hooga: viis lihtsat nippi, kuidas olla tervislikum
05.01.2024
Tervislik eluviis ei pea olema ületamatu takistus, mille jaoks tuleb kõvasti vaeva näha – tegelikult saab ainuüksi väga lihtsate sammudega saavutada tulemusi, mis omakorda väljenduvad paremas enesetundes. Kuidas uuel aastal tervis esikohale seada ning milliseid nippe igapäevaelus rakendada, räägib BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa.
Inimeste ravisoostumus võiks olla parem
Ojamaa kinnitab, et kuigi mõnes küsimuses võivad teadmised tervisest olla veel puudulikud või pealiskaudsed, on üldine terviseteadlikkus Eestis kindlalt kasvamas. “Inimesed oskavad otsida infot ning leida sealt üles nende arvates vajaliku, aga internetis ei kirjutata alati kõike väga selgelt ja tavainimesele arusaadavalt. Samuti ei räägita veebiavarustes kuigi palju näiteks ravisoostumusest, ravimite ravikuuri pikkusest, ohtudest, mis peituvad ravimites ja rohtude, aga ka toidulisandite koos- ning kõrvalmõjudest,” möönis ta.
Üks olulisematest küsimustest, millele tänapäeva maailmas tuleks tähelepanu pöörata, puudutab inimeste vaimset tervist. “Kuna õlgadel on sageli väga suur vastutus, on psühholoogiline pinge väga kõrge. Seega on kindlasti oluline mõelda, kuidas sellest hoiduda. Teine asi, mis takistab kvaliteetset elu elamast, puudutab oskuslikku emotsioonide juhtimist ehk arusaama, mis minuga hetkel toimub ning kuidas otsida küsimustele vastuseid.”
Samuti näeb farmatseut probleemi ravisoostumuses ehk ravimite järjepidevas tarvitamises nii nagu arsti poolt välja kirjutatud või apteegist soovitatud. “Arvan, et inimestel on vaja arendada ja omada tervislike harjumusi nende probleemide ennetamisel. Ma ei soovita kergekäeliselt suhtuda ei endasse ega ravimitesse ja nende õigesse manustamisse.”
Harjumused, mis parandavad enesetunnet
Ojamaa sõnul võiks üle vaadata ka harjumused, mis puudutavad tervisesporti. “See on ka üks raskemaid harjumusi, mida kipume enda hõivatuse ja väsimuse tõttu ära unustama, aga tegelikult omab see võtmetähendust inimese elus, kuna füüsiline aktiivsus pikendab eluiga!”
Kuigi kohustused ja lubadused kipuvad inimestes negatiivseid emotsioone tekitama, on farmatseudi soovitusel õigem suhtuda eesootavasse positiivsete emotsioonidega. “Kuigi mõni asi ei tundu esialgu väga ahvatlev, siis lõpuks võidab mitte ainult (harrastus)spordiga tegelev inimene, vaid igaüks, eriti pereliikmed. Olgem oma enesetunde suhtes valvsad!”
Anton Ojamaa toob välja viis lihtsat soovitust, kuidas sina ja mina võiksime uuel aastal enda eest rohkem hoolt kanda:
- Tarbi piisavas koguses vett. Väldi suhkrut sisaldavaid jooke ja alkoholi tarbimist.
- Söö võimalikult tervislikult ehk siis tarbi rohkem enda kätega valmistatud toitu.
- Tegele füüsilise aktiivsusega. 5 korda nädalas 30 minutit aktiivset kõndimist on juba väga hea! Sa ei pea mitu tundi jooksma ringi või raskusi tõmbama. Ole mõõdukas.
- Käi regulaarselt, näiteks kord aastas arsti vastuvõtul ja tee kõik vajalikud analüüsid ära, et hoolitseda enda eest.
- Viibi rohkem koos perega, sõpradega, lähedastega. Kasuta aega targalt ja kvaliteetselt, ole aktiivselt oma armastatute hulgas. Nii sa saad rohkem positiivseid emotsioone ja oma hingele teed pai.