22.12.2023
22.12.2023
Eesti Akadeemilise Farmaatsia Selts ja BENU apteek annavad igal aastal välja sotsiaalfarmaatsia või sellega seotud valdkonna uurimistöö stipendiumi. Tänavu pälvisid stipendiumi kaks proviisoriõppe üliõpilast, sealhulgas proviisoritudeng Martin Kiik, kelle sõnul muudab digisüsteemide kasutamine tervishoius teenuste kasutamise patsientide jaoks mugavamaks ja turvalisemaks.
Martin Kiige uurimistöö eesmärgiks oli hinnata nii piiriülese digiretsepti väljakirjutamist kui ka kasutamist, selle alusel väljastatavaid ravimeid ja selgitada piiriülese digiretsepti mõju ravimite kättesaadavusele Eesti ja Soome näitel.
Tulemused näitavad, et kõige suuremad piiriülese retsepti kasutajad on Soomes tööl käivad inimesed. Uuringu tulemusi saab kasutada selleks, et paremini suunata piiriülese digiretsepti teenuse arendamist lähtuvalt selle kasutajatest ja nende vajadustest. Rääkisime Martiniga nii proviisoriõppest Tartu Ülikoolis kui ka tema uurimisteemast.
Miks otsustasid õppida just proviisoriks?
Proviisori eriala oli minu jaoks enne õpingute alustamist üsna võõras. Teekonda alustama meelitas mind põnev ja mitmekülgseid teadmisi pakkuv õppekava. Mulle on pikalt huvi pakkunud keemia ja meditsiin ning leidsin, et proviisoriks õppides saan mõlemaga põhjalikult tutvust teha.
Kui kaugele oled tänaseks õpingutega jõudnud?
Tänaseks olen jõudnud viiendale kursusele ja läbin hetkel apteegipraktikat.
Mida pead proviisoriõppe juures kõige väljakutsuvamaks?
Ma arvan, et suurimaks väljakutseks on oma erialase identiteedi välja kujundamine. Mis on minu jaoks kõige olulisem? Millised teadmised ja hoiakud sean esikohale? Kuidas kavatsen pärast ülikooli lõppu õpitut rakendada ja valdkonda panustada? Infot on palju ja kohati võib see olla ka vastuoluline, seetõttu on oluline kõik enda jaoks lahti mõtestada ning kujundada välja oma arvamus.
Miks otsustasid uurimistöö teha just sel teemal? Mis sind selle teema juures huvitab ja miks see on oluline?
Teema pakkus mulle huvi, kuna sarnast uurimust pole varem läbi viidud. Leian, et digisüsteemide kasutamine tervishoius muudab teenuste kasutamise patsientide jaoks mugavamaks ja turvalisemaks.
Uurimistöös selgus, et piiriülese digiretsepti teenuse maht kasvas tunduvalt olukorras, kus pendelrändajad olid sunnitud COVID liikumispiirangute tõttu pikemalt välisriiki jääma. See näitab, et piiriülene digiretsept aitab parandada ravimite kättesaadavust ja patsientidel lihtsasti välisriigis enda retseptiravimeid välja osta.
Kui suure üllatusena tuli see, et pälvisid BENU stipendiumi?
Stipendiumi saamine oli tore üllatus ja tunnustus andis kinnitust, et minu tehtud uurimistöö on väärtuslik sotsiaalfarmaatsia valdkonna jaoks. Loodan, et ka nooremad farmaatsiatudengid saavad sellest innustust ja leiavad uurimistöö teema, mis neid kõnetab ja valdkonna arengut toetab.
Kuidas tunnustuse vastu võtsid ning kuidas kavatsed stipendiumit kasutada?
Stipendiumit kavatsen kasutada jaanuarist algaval tasustamata haiglapraktika perioodil kulude katmiseks ja pärast kooli lõppu väikese puhkuse nautimiseks.