01.08.2023
01.08.2023
Hambapesu võib olla küll loomulik osa igapäevaelust, kuid siiski kipub sellega kaasnema vigu, mida on võimalik teadlikult vältida. Ühtlasi puudutab üks suuhooldusega kaasnev küsimus sageli ka sobiva hambaharja valikut. Millised eelised on elektrilisel hambaharjal tavalise hambaharja ees, räägib BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.
Alustame põhitõdedest: ilmselt pole paljudele üllatuseks, et hambaid tuleb pesta vähemalt kaks korda päevas ehk hommikul ja õhtul. “Hommikul pestakse hambaid enne sööki ja õhtul enne magamaminekut,” tuletas Karjagina meelde.
Kui miks peaks hambaid pesema just enne hommikusöögi söömist? “Pärast söömist on hambaemail pehme, mistõttu võivad hambaharja harjased seda kahjustada,” vastas ta. Hambapesu võiks proviisori sõnul kesta 2–5 minutit ehk keskmiselt umbes 3 minutit. Ühtlasi tuleks pöörata tähelepanu hambavahede puhastamisele – selleks kasutatakse hambaniiti või hambavaheharjakesi, mis on saadaval apteegis.
“Oluline on ka hambaharja õige asend: seda peaks hoidma umbes 45-kraadise nurga all, et hambad puhtaks saaksid. Kui on kahtlusi tulemuses või on soov lapsi õigesti harjama õpetada, võib selleks kasutada hambakattu värvivaid tablette, mis näitavad punasega ära kohad, mida oleks vaja veel kord puhastada,” lisas ta.
Sageli jäävad inimesed hätta sobiva hambaharja valimisel – eeskätt tekitab küsimusi, kas elektriline hambahari on ikka tavalisest parem ja tõhusam variant. Proviisori kinnitusel on elektriline hambahari mugavam kasutada ning ka tulemus parem, sest ulatub paremini raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse.
“Kui varem arvati, et elektriline hambahari võib hambaemaili kahjustada, siis tänaseks on parematel mudelitel olemas surveandurid, mis annavad märku, kui hammastele avaldatav surve on liiga suur. Samuti võib valiku langetada nii pöörlevate harjastega kui ka sonic-tehnoloogiaga mudeli vahel, millel on piklik kuju ja vibreerivad liigutused. Näiteks sobib selline hambahari pigem neile, kellel on tundlikud hambad,” tõi Karjagina välja.
Samuti on elektrilisel hambaharjal palju lisafunktsioone, mis hambapesu efektiivsemaks muuta aitavad. “Paljudel elektrilistel hambaharjadel on olemas 2-minutiline taimer, et puhastada hambaid õige ehk soovitusliku aja jooksul. Lisaks käib iga 30 sekundi tagant signaal, et vahetada suu veerandit (2 minuti jooksul annab hambahari tavaliselt 3 vibreerivat signaali, mille puhul tuleks harjaga liikuda järgmise veerandi puhastamisele – toim),” märkis ta.
Uuemaid hambaharju on võimalik mugavalt ühendada ka nutitelefoniga. “See on eriti kasulik lastele, et õpetada neile õigeid hambapesu harjumusi.”
BENU apteegi proviisori sõnul tehakse suuhoolduse puhul sageli ka vigu – näiteks seisneb üks sagedasemaid vigu selles, et hambaid ei puhastata üldse või ainult üks kord päevas. “Mõnikord arvatakse, et hambapesu võib asendada loputamisega suuveega – see ei vasta tõele. Sageli harjatakse liiga lühikest aega või hoitakse harja vales asendis. Ühtlasi tundub hammaste niiditamine paljude jaoks tüütu ja ebamugav, kuid seda on siiski tarvis teha,” tõi Karjagina erinevaid näiteid.
Et kulunud harjased ei puhasta enam hambaid nii hästi, kui tegelikult võiks, kipuvad inimesed hambaharja otsikut liiga harva vahetama. Sellest annavad moodsamad elektrilised hambaharjad tänapäeval aegsasti märku.
Kui suuõõnes probleeme ei ole, saab apteeker sobiva hambaharja valimisel aidata – apteekides jagub kindlasti valikut. “Erinevate suuõõne probleemide korral on parem siiski pidada nõu hambaarstiga, sest temal on teada patsiendi terviseseisund ja haiguslugu,” sõnas ta lõpetuseks.