09.11.2021
09.11.2021
Nohu on üks tüütumaid tervisemuresid, millega sügistalvisel perioodil rinda tuleb pista. Kuidas nohuga võitlusesse asuda ning mida teha siis, kui nohu ei taha kuidagi kaduda, räägib BENU apteegi proviisor Margot Lehari.
Kui nohule lisandub palavik, tuleks kahtlustada viirust
Lehari sõnul tekib nohu enamasti viirustest, kuid ainult sümptomite järgi pole kohe võimalik konkreetset viirust selgeks teha. “Tavaliselt algab viirushaigus kuiva kriipiva kurguga, seejärel lisanduvad aevastamine ja nohu. Lastel kaasub palavik, täiskasvanutel mitte,” selgitas ta.
Kui aga täiskasvanud inimesel tekib lisaks ka palavik, tasub tema hinnangul kahtlustada grippi, paragrippi või koroonaviirust. “Viirus tungib nina limaskesta rakkudesse ja hakkab seda lõhkuma. Vesine ja limane eritis on tegelikult meie limaskesta rakud koos viirusega,” sõnas Lehari.
Nohu võib olla erinevat
Nagu aimata võib, on nohu liike palju ja väga palju erinevaid, kuid mõnda nohu esineb reeglina teistest rohkem ja tihedamini.
“Kui eritis ninast on valge ja läbipaistev, siis on tegemist viirusliku või allergilise nohuga. Kui nina kiheleb ja eritis on algul vesine ning pärast läheb mädaseks ja värviliseks, siis on see samuti viiruslik nohu,” tõi proviisor välja. Pikalt kestnud mädane eritis viitab aga bakteriaalsele põletikule põskkoobastes.
Ühtlasi esineb sageli ka medikamentoosset nohu, mille on inimene ise endale tekitanud, seda liigsest ninakinnisusevastastest käsimüügiravimitest (ksülometasoliin, oksümetasoliin) tulenevalt. “See väljendub ninakinnisuses ja ravimi ärajätmisel veel tugevamas ninakinnisuses,” rääkis ta.
Allergilisele nohule on iseloomulik aevastamine, ninakinnisus ja limane eritis. “Kui aga nohu on paks esimesest päevast alates, võib tegu olla adenoidiga,” märkis ta. Lisaks on olemas veel vasomotoorne nohu, mille põhikaebus on ninakinnisus, kuid välise ärritaja toimel muutub nohu vesiseks sekreediks. “Näiteks tekib nohu külmaga ilmaga õues või vastupidi, külmast sooja tuppa tulles,” kirjeldas proviisor.
Heaks abimeheks on looduslikud ravimid
Nohu ravi eesmärgiks on hoida ninaõõs puhtana ning ninahingamine vabana. Seega on üsna loogiline, et parim viis selleks on just nuuskamine. “Ägeda nohu ja ninakinnisuse puhul võib lühiajaliselt ehk 4–5 päeva kasutada dekongestante, kuid mitte nendel inimestel, kel on eelnevalt diagnoositud medikamentoosne nohu,” rõhutas Lehari.
Kindlasti on nohuga võitlemisel heaks abimeheks ka looduslikud ninalahused, õlitilgad ja spreid. “Nohu tekkimisel peaks soolalahusega loputama nina isegi kuni 6 korda ööpäevas,” ütles ta.
Astelpajuõli, päevakübaratinktuuri, teepuuõli, taruvaiku sisaldavad ninahooldustooted sobivad nii vesisele kui paksule/mädasele sekreedile. “Looduslikud vahendid annavad hea toime siis, kui neid kohe esimeste sümptomite korral kasutada. Kindlasti järgige pakendil olevaid juhendeid ja apteekri poolt antud nõuandeid ravimi kasutamise kestuse osas,” toonitas proviisor.
Ravimeid tuleb tarvitada vastavalt juhistele
Nohu leevendamiseks mõeldud ravimeid tuleb aga tarvitada vastavalt juhistele. “Teatud juhtudel, kus probleemiks on põskkoopapõletiku ennetamine või ravimine, on ksülometasoliinile sarnased ninaspreid väga õigel kohal, aga neid ei tohiks kasutada üle pakendil märgitud aja, milleks on enamasti 4–7 päeva,” rääkis proviisor. “Vastasel juhul tekitate tugeva ninakuivuse ja ravimist tingitud ninakinnisuse,” lisas ta.
Bakteriaalse nohu ravimine on enamasti samasugune kui viirusliku nohu ravi. “Küll aga on oluline, et inimene oma ninaõõne ära puhastab ning pihustab vajadusel sinna ka põletikuvastaseid ninaspreisid. Näiteks astelpaju, saialille ja taruvaiguga looduslikud ninatilgad on efektiivsed bakteriaalse nohu korral,” soovitas ta.
Samuti leidub apteegi käsimüügis paar suukaudset ravimit, mida kasutatakse efektiivselt nohu ravimiseks. “Osad nendest on looduslikud ning põletikuvastase ja lima vedeldava toimega ning osad ravimid on tugeva limaskesta turse vähendamiseks põskkoopapõletiku korral,” rääkis Lehari.
Nohu leevendamiseks soovitab proviisor kasutada ka selliseid tõhusaid ravimeid nagu Rinogel, Agovirax, Humer Stop Virus, Quixx ja Vipis.
Kui nohu ei taha kaduda
Lehari sõnul on viirustel kindel aeg, kui kaua nad organismis viibivad. “Iga haigus kestab oma teatud aja, alati ei saa läbipõdemist kiirendada. Reeglina on selleks perioodiks umbes 5–14 päeva,” märkis ta.
Kui nohu selle ajaperioodi peale kadunud ei ole, tuleks abi edasi otsida. “Kui lisaks nohule on tekkinud survetunne põskkoobastes või otsmiku siinuses, peavalud või palavik, tuleks kindlasti pöörduda perearsti poole,” soovitas Lehari.