27.04.2022
27.04.2022
Diabeeti põeb Eestis umbes 70 000 inimest ning kroonilistest haigustest on suhkrutõbi üks enamlevinuid haiguseid kogu maailmas. Et haigust õigeaegselt ennetada, varakult diagnoosida ja ravida, on BENU alustanud diabeedi ekspertapteekidega, kus antakse professionaalset nõu kõigile, kes seda soovivad.
BENU apteegi apteegiteenuste arendusjuhi Helen Laupa sõnul edastab Eesti diabeedi levimuse osas kahjuks nii Põhjamaid (välja arvatud Soomet) kui ka Lätit ja Leedut, mistõttu on diabeedi ulatuslik levik ja haiguse levimuse kasv oluline meditsiiniline probleem.
Sestap on baasteadmised diabeedist olemas kõikidel BENU apteekritel. “Diabeedi ekspertapteekide apteekrid läbisid aga lisaks ka süvendatud õppe Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli teoreetilise ja praktilise koolituse näol. Kuna ekspertapteekide tootevalikus on esindatud maksimaalne ja innovaatilisim valik diabeedivahendeid, osalesid apteekrid ka lisakoolitusel ja tutvusid uusimate võimalustega,” rääkis ta.
Üheks diabeedi ekspertapteekide projekti käivitamise eesmärgiks on Laupa sõnul teadlikkuse tõstmine ja selle kaudu diabeedi ennetamisele suunatud tegevus. “Oluline on tugevdada partnerlust erinevate osapoolte vahel igal tasandil ja tagada, et diabeedialane terviseinfo oleks võimalikult laialdaselt kättesaadav,” rääkis ta.
Teiseks oluliseks põhjuseks on diabeedi varajase diagnoosimise soodustamine. “Diabeedi ravi on eluaegne ning selle eesmärgiks on leevendada sümptomeid, vältida hiliste tüsistuste teket ning tagada seeläbi kvaliteetne elustandard. Seega on väga oluline diabeedi varajane diagnoosimine,” lisas Laupa.
Ent vaatamata sellele, et diabeeti on võimalik varakult diagnoosida, jääb väga paljudel inimestel diabeet üldse avastamata. Siiski on vaja haigus õigeaegselt diagnoosida, kuna vastasel juhul tuleb hiljem tegeleda karmide tüsistustega. “Sagedased on olukorrad, kus diabeet diagnoositakse alles tüsistuste tekkimise tulemusena,” märkis ta.
Juba praegu on paljudes BENU apteekides hea ja mugav võimalus kontrollida näiteks oma veresuhkru taset. “Veresuhkru mõõtmise tulemusena ei pane apteeker kliendile diagnoosi, küll aga saab klient teadlikuks võimalikust probleemist ning vajadusel juhise minna perearstile lisaanalüüse tegema,” rääkis apteegiteenuste arendusjuht.
Uue teenusena saab aga valitud BENU apteekides mõõta kolesterooli eri fraktsioone, mille kaudu saab hinnata näiteks südame-veresoonkonna haiguste riskitaset, mis omakorda võib olla seotud diabeediga.
Väga oluliseks ajendiks on Laupa sõnul pakkuda diabeetikutele rohkem võimalusi toetuse ja nõu saamiseks ravi jooksul. “Diabeediravis on patsiendil endal oluline ja pidev kandev roll. Kõiki ravimeid peab kasutama regulaarselt, suurt tähelepanu peab pöörama ka piisavale kehalisele koormusele ning õigele toitumisele,” rääkis ta.
Samas ei ole Eestis tema sõnul veel hästi arenenud psühholoogiline tugi diabeeti põdevate patsientide toetamiseks, mistõttu on oht, et inimene jääb oma murega üksi. “Siinkohal saab BENU apteegi diabeediekspert olla toetavaks osapooleks, jälgides, tagasisidestades ja vastates tekkinud küsimustele ning kahtlustele,” kinnitas Laupa.
Samuti on kõik diabeedi ekspertapteekide töötajad kompetentsed pakkuma lisanõustamist toitumisest, liikumisest, süstimisest, jalgade hooldusest ja muudest diabeediraviga seonduvatest aspektidest. “Oluline roll on diabeeti põdevate inimeste varustamisel kõikide vajalike ravimite ja vahenditega koos professionaalse juhendamisega nende kasutamisest,” ütles ta.
Selleks, et eksperdilt vajalikku nõu saada, ei pea põdema diabeeti – Laupa sõnul võiksid ekspertapteeki pöörduda kõik, kes hoolivad oma tervisest ja tahavad kontrollida kolme esmast tervisenäitajat, milleks on veresuhkur, vererõhk ja kolesterool.
“Kindlasti tasub tulla tervisenäitajaid kontrollima inimestel, kes elustiilist tulenevalt liiguvad vähe, toituvad ebatervislikult ja suitsetavad. Lisariskiks on sugulastel diagnoositud diabeet,” märkis ta.
Samuti võib üheks apteeki pöördumise põhjusteks olla äsja diabeedi diagnoosi saanud patsiendi kahtlus, kas ta on arsti või diabeediõe esmastest juhistest õigesti aru saanud. “Sellises olukorras patsiendid vajavad ka tihtipeale lisanõustamist toitumisest, liikumisest, süstimisest või haavade ja jalgade hooldusest. Siinkohal saab BENU ekspertapteegi apteeker neid aidata,” sõnas Laupa.
Ekspertapteekide apteekrid annavad nõu ka süstimise ja süstevahenditega seotud küsimustes ning nõustavad juhul, kui näiteks kliendi pereliikmel on diagnoositud diabeet ja ta vajaks rohkem teavet diabeedist ning informatsiooni, kuidas oma pereliiget toetada.
“Kõik BENU apteekrid on kompetentsed juhendama diabeeti põdevaid kliente ravimite võtmisel, nende säilitamisel ning jagama lisainfot vitamiinide ja toidulisandite kohta,” rääkis Helen Laupa ning lisas, et saadaval on väga põhjalik ja lai valik diabeedi raviga seonduvaid vahendeid.
Diabeedialane nõustamine BENU diabeedi ekspertapteekides on igapäevaselt pakutav teenus, millele ei ole otseselt vaja eelnevalt aega broneerida. “Kui klient soovib teha tervisenäitajate mõõtmisi või kui tema küsimused vajavad pikemat ja põhjalikumat nõustamist, siis soovitame apteeki ette helistada ja apteekriga vastav aeg kokku leppida,” julgustas ta.
Tallinnas ja Harjumaal:
Koduapteek (Aia tn 7, Rimi, Tallinn)
Lepistiku Apteek (J. Sütiste 17, Tallinn)
Maardu Rimi Apteek (Keemikute 25, Maardu)
Pärnus:
Papiniidu apteek (Papiniidu 8/10, Kaubamajakas)
Tartus:
Annelinna Tervisekeskuse Apteek (Mõisavahe 34b)
Rakveres:
Rakvere Polikliiniku Apteek (Tuleviku 1)
Ida-Virumaal:
Narva Polikliiniku Apteek (Hariduse 15, Narva)
Viru Puiestee Apteek (Viru pst 22, Sillamäe)
Allee Apteek (Põhja-Allee 4, Kohtla-Järve)
Diabeedi ekspertapteekide ning erinevate analüüside kohta loe lähemalt www.benutervisepunkt.ee või helista BENU apteekide infotelefonil 611 9070.