08.12.2023
Hääl ära? Apteeker: kuumad joogid ja sosistamine häält kiiremini tagasi ei too
08.12.2023
Hääle kadumine põhjustab palju ebamugavust ning on suureks probleemiks inimestele, kes kasutavad häält oma igapäevatöö jaoks. Miks hääl vahel ootamatult kaob ning mida teha selleks, et see kiiresti naaseks, räägib BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane.
Palju erinevaid põhjuseid
Proviisori sõnul võib hääle kadumise taga olla erinevaid asjaolusid. Üks kõige tavalisem häälekäheduse või -kao põhjus peitub neelu- või kõripõletikus (farüngiit, larüngiit), mis võib olla nii viiruslik kui ka bakteriaalne. “Teine sage põhjus on hääle liigne koormamine – näiteks mürarikkas keskkonnas valju häälega rääkimine, karjumine või nt kontserdil vali kaasalaulmine.”
Ärritavalt võivad häälepaelu mõjutada ka õhus olevad saasteosakesed (kodukeemia, värviaurud vms), suitsetamine (ka passiivne), aga ka reflukshaiguse korral maohappe tagasivool söögitorru.
“Kõik eelpool mainitud tegurid võivad tekitada muutusi häälepaeltes, mis avalduvad häälekähedusena või halvemal korral häälekaona. Häälepaelad on ärritatud, põletikulised, turses ning ei funktsioneeri korrektselt,” kirjeldas proviisor.
Sosistada ei tohi!
Kõige olulisem on ärritunud häälepaelu rohkem mitte ärritada – seega tuleks võimalikult vähe neid kasutada ehk mitte rääkida. “Kui siiski on tarvis rääkida, siis pigem rahulikult, aga mitte sosistades, sest sosistamine ärritab häälepaelu rohkem kui vaikne rahulik rääkimine,” märkis Valge-Rebane.
Kindlasti tuleks piisavalt vedelikku tarvitada, et neel ja häälepaelad oleksid pidevalt niisutatud. “Vältida tasuks suitsetamist, aga ka vürtsikaid toite, alkoholi, kofeiini, šokolaadi, piima ning liiga kuuma/külma jooki/sööki. Ka liiga tugev ja sage köhatamine võib ärritada – proovige selle asemel näiteks neelu rahustada neelatamisega või vee joomisega,” juhendas proviisor.
Kui lisaks häälekähedusele on ka kibe maitse suus või rinnaku taga kõrvetavat tunnet, siis võiks proovida oma menüüs veidi korrektuure teha: süüa sagedamini, aga väiksemate kogustega, vältida vürtsikaid toite, kohviga mitte liialdada, gaseeritud jooke pigem vältida. “Juurde võib manustada maohapet neutraliseerivaid preparaate, kas siis närimistablettidena või vedelikuna.”
Praegusel aastaajal tasub õues liikudes kindlasti hingata nina kaudu. “Sedasi saab külm õhk üles soojeneda ning ei ärrita neelu,” lisas proviisor.
Millist abi saab apteegist?
Apteegist leiab valiku tooteid, mis leevendavad kurguärritust, niisutavad neelu ja toetavad häälepaelte funktsiooni. “Väga head niisutavat toimet omab inhalaator, lisaks aitab soolalahuse inhaleerimine leevendada köha ja nohu sümptomeid,” soovitas Kerli Valge-Rebane.
Head niisutavat toimet omavad imemistabletid, mis sisaldavad hüaluroonhapet. “Viimane moodustab süljega reageerimisel hüdrogeeli, mis katab suu- ja neelulimaskesta ning leevendab kaebuseid, samas soodustab limaskestade taastumist,” põhjendas ta. Niisutamiseks sobivad väga hästi ka astelpalju-saialilleõliga kurgupihused, mis omab häid limaskesta taastavaid toimeid.
Köhaärrituse ja häälekäheduse korral aitavad leevendust leida juba eelpool nimetatud vahendid, aga ka islandi käokõrva sisaldavad imemistabletid või siirupid. “Islandi käokõrv leevendab kurguärritust kuiva köha ja neelupõletiku puhul,” lisas proviisor.
Imemistablettide ja spreide kasutamise puhul tasuks meelde jätta üks soovitus. “Pärast toote kasutamist pole soovitatav umbes 30 minuti jooksul süüa ega juua. Muidu loputatakse kõik komponendid lihtsalt alla ning nad ei saa oma toimet avaldada,” toonitas ta.
Millal pöörduda probleemiga hoopis arsti poole?
Kui häälekadu on kestnud üle nädala ning vaatamata toetavale ravile ei ilmuta paranemismärke, siis tasuks pöörduda arstile. “Arstiga tasuks nädala jooksul konsulteerida ka siis, kui häälekaoga ei kaasne muid külmetuse sümptomeid (nohu, köha, kurguvalu) ning endale teadaolevalt ei ole ka hääl ülekoormatud või muul moel ärritada saanud.”
Hääle taastumine algse olukorrani võib proviisori sõnul võtta aega paar nädalat – see sõltub probleemi tõsidusest, aga ka leevendavate meetodite kasutamisest. “Inimene, kes lihtsalt ootab, et hääl taastuks, kuid samas ei niisuta neelu või ei anna häälepaeltele puhkust, peab hääle taastumist siiski veidi kauem ootama kui inimene, kes seda kõike teeb,” sõnas proviisor lõpetuseks.