08.09.2021
Kuidas tulla toime madala vererõhuga?
08.09.2021
Küllap oled kuulnud, et vererõhk on üks olulisemaid südametöö numbrilisi näitajaid. Kui süda pumpab veresoontesse väsimatult verd, siis tekibki veresoontes rõhk. BENU apteegi proviisor Astrid Oolberg selgitab, mida kujutab endast madal vererõhk ning kuidas sellega kõige paremini toime tulla.
Vererõhk annab sinu tervisele esmase hinnangu
Vererõhk on üks näitajatest, mille kaudu saab inimese tervisele tervikuna esmase hinnangu anda. “Kõige parem on muidugi siis, kui inimese vererõhk on normi piires,” ütles proviisor Oolberg.
Normaalseks loetakse <130/<85 mmHg ning kõrge vererõhunäit (>140/>90 mmHg) on inimesele ohtlik. Kui ülemise rõhu number ei ületa 90 mmHg ja alumise number ei ületa 60 mmHg ehk inimesel on madal vererõhk, põhjustab see ebamugavustunnet.
Madal vererõhk esineb perekonniti
Üldiselt on madal vererõhk inimesele sündides kaasa antud. “Sageli esineb seda perekonniti, eelkõige just naistel,” märkis Oolberg. On ka haigusi, mille juures on vererõhu langust täheldatud, näiteks viirushaiguste või aneemia puhul.
Inimene, kellel on madal vererõhk, on sellega enamasti kohanenud ja leidnud enda jaoks viise, kuidas vererõhku aeg-ajalt tõsta. Madala vererõhu märksõnadeks on uimasus, jõuetus, unisus ja seda just siis, kui pikalt istuda. “Olen ka ise madala vererõhuga ja aeg-ajalt on ikka päris raske olla,” tunnistas Oolberg.
Madala vererõhu korral jõuab ajju nimelt liiga vähe verd ja seega ka vähe hapnikku ning inimene võib tunda ennast halvasti. Suuremate terviseriskidena võib välja tuua pearingluse, minestamise ja kukkumise, millega kaasneb omakorda traumade tekkimise risk.
Madalale vererõhule ravi ei ole
Kuigi madalat vererõhku kuidagi ravida ei saa, leidub rida abistavaid tegevusi ja vahendeid, kuidas toonust tõsta. “Enda pealt võin öelda, et füüsiline liikumine paneb vere kenasti liikuma,” rääkis Oolberg. “Päeva jooksul võib mitmeid kordi kätega tuulikut teha ja kasu on ka ülaselja- ning kaelamassažist või lihtsalt veidike sügavamalt sisse- ja väljahingamisest.”
Kui sul on madal vererõhk, tuleb kindlasti vältida vedelikupuudust, kusjuures turgutav on ka kohvijoomine. “Rahvameditsiinis kasutuses olevatest võimalustest olen ise kasutanud ženšennist valmistatud toonikumi,” soovitas Oolberg. Kuldjuurest tehtud tinktuur on ergutav ja aitab vererõhku tõsta.