26.08.2021
26.08.2021
Kas teadsid, et lemmikloomadele mõeldud ravimeid ja muid tooteid müüakse ka inimestele mõeldud apteekides? Milliseid loomadele mõeldud tooteid võib leida Benu apteegist, räägib Benu veebiapteeker Triin Hirvlaan.
Triin Hirvlaane sõnul leiab apteegist nii loomadele mõeldud käsimüügi- kui ka retseptiravimeid. “Käsimüügiravimitest on peamiselt valikus välis- ja siseparasiite hävitavad ravimid,” rääkis ta.
Siiski tuleb nende puhul teatud nüanssidega arvestada. “Kui neid ravimeid hakata lemmikloomale valima, siis oluline on lemmiku vanus ja kaal, sest sellest sõltub, kuidas ravimit anda. Sel puhul tasub nõu küsida apteekrilt ning lugeda ravimi infolehte,” selgitas Hirvlaan.
Samuti on apteekides müügil spetsiaalselt lemmikloomadele mõeldud toidulisandeid, näiteks liigestele, seedimisele, karvkattele, nahale, närvisüsteemile ja isegi immuunsussüsteemile.
“Lisaks on apteegist võimalik saada lemmikloomade hoolduseks mõeldud vahendeid, näiteks šampoone, kõrva- ja hambapuhastusvahendeid, käpapadjandite hooldamiseks mõeldud tooteid ning haavapuhastusvahendeid,” tõi veebiapteeker välja.
Kõige sagedamini ostavad loomaomanikud oma lemmikutele väli- ja siseparasiitide vastaseid ravimeid. “Kevadel, suvel ja ka veel sügisel on oluline kaitsta oma lemmikloomi puukide ja kirpude eest, kuna puugid kannavad ja annavad edasi mitmeid nakkushaiguseid,” põhjendas veebiapteeker.
Välisparasiitide ehk puukide ja kirpude peletamiseks on kassidele ja koertele mõeldud ravimkaelarihmad ja täpilahused.
“Siseparasiitide tõrjeks tuleks täiskasvanud koertel ja kassidel teha iga kolme kuu tagant nii-öelda ussikuur, kutsikatele ja kassipoegadele isegi tihedamini. Ravimeid, mis sooleparasiite hävitavad, on nii tabletina, kui ka suukaudsete tilkade ja pastana,” rääkis ta.
Nagu inimestel, nii on ka loomadele oluline toituda mitmekülgselt ja tervislikult. Kui aga toit kõiki vajalikke mikrotoitaineid ei sisalda või on lemmikloomal mingi tervislik seisund, mille tõttu on teatud mikrotoitainet kehas vähe, siis on ka lemmikloomadele mõeldud erinevad toidulisandid.
“Ka tiinuse ja imetamise perioodil on oluline, et lemmikloom saaks vajaliku koguse mineraalaineid ja vitamiine,” lisas Hirvlaan.
Toidulisanditest ostetakse apteegist tihti lemmikloomadele probiootilisi pastasid, mis toetavad looma seedimist ja immuunsüsteemi, kui on äsja olnud seedehäire või antibiootikumidekuur.
“Loomadel, eriti teatud tõugu koertel ning ülekaalulistel lemmikutel on liigestega probleeme. Sellisel juhul aitavad harjutused, spetsiaalsed toidulisandid ja ülekaaluliste loomade puhul piisav liikumine ning õige toitumine,” soovitas Hirvlaan.