21.06.2021
Puhitustunne: miks on kõht pärast söömist paistes ja ebamugav?
21.06.2021
Puhitus tekitab paljudel inimestel sageli ebameeldivustunnet. Miks puhitus tekib ning kuidas seda leevendada, räägib Benu apteegi proviisor Jelena Karjagina.
Palju põhjuseid
Karjagina sõnul põhjustab puhitust kõhugaaside teke seedimise käigus ning suurem osa gaase tekib õhu allaneelamisel. “Gaaside teke võib olla söödud toidu põhjustatud, mil soolestiku bakterid produtseerivad selle oma elutegevuse käigus,” selgitas ta.
Mõned toidud võivad rohke kõhugaasi teket samuti provotseerida. Sellisteks toitudeks on näiteks kapsas, oad, herned, aga ka köögi- ja puuviljad. “Näiteks võib selline probleem tekkida inimesel, kelle menüü sisaldab väga vähe köögivilju, kuid kes otsustab väga järsult suurendada köögiviljade hulka,” näitlikustas ta.
Aja jooksul kõik normaliseerub, kuid alguses kõhugaasi teke võib olla väga häiriv. “Seetõttu on vaja suurendada köögiviljade koguseid järk-järgult,” soovitas Karjagina.
Toidutalumatus või kõrvaltoimed
Kõhupuhitust võivad põhjustada ka talumatused. Näiteks on puhitus sagedaseks sümptomiks laktoosi- või fruktoositalumatuse puhul. “Toidutalumatuse tuvastamiseks on olemas spetsiaalsed analüüsid, kuid nende tõlgendamise peab teostama vastava kvalifikatsiooniga spetsialist,” rõhutas ta.
“Ka mõned suhkruasendajad (ksülitool, sorbitol) võivad rohkel tarbimisel põhjustada kõhugaaside teket. Lisaks võib nätsu närimine olla varem nimetatud probleemi põhjuseks, kuna neelatakse alla liigset õhku ja näts sisaldab sageli ksülitooli,” selgitas proviisor.
Karjagina sõnul peab arvestama, et mõndade ravimite kõrvaltoimed väljenduvad samuti kõhupuhitusena. “Juhul kui uue ravimi kasutamisel tekib kõhupuhitus, võiks vaadata infolehte ja pidada nõu arstiga või apteekriga,” sõnas ta.
Kõhukinnisus ja kõhupuhitus võib aga tekkida ka raseduse ajal. “Mõndade gastroenteroloogiliste haiguste korral on samuti probleemiks suurenenud gaasi teke,” rääkis Karjagina.
Mis aitaks?
Pikema aja jooksul vaevav kõhupuhitus vajab arstiga konsulteerimist. Puhituse ennetamiseks on Karjagina sõnul vajalik regulaarselt süüa, seda ilma kiirustamata ja närides korralikult toitu. “Peaks vältima toidulauas rääkimist,” tõi ta välja.
Ka gaseeritud joogid pole tema hinnangul kõige parem valik. “Vähendada või vältida võiks närimiskummi närimist,” sõnas Karjagina.
Probleemi leevendamiseks võib kasutada käsimüügis olevaid preparate. “Simetikoon vähendab seedetraktis olevate gaasimullide pindpinevust, misjärel need lagunevad ja imenduvad sooleseina,” kirjeldas ta. Simetikooni tilkasid kasutatakse gaasivalude korral ka imikutel.
Samuti võib proviisor soovitada kõhupuhituse korral taimseid tilkasid. “Võrreldes simetikooniga, mida on lubatud kasutada pikema aja jooksul, võib taimset preparaati kasutada kuni kaks nädalat ja seejärel peab pidama pausi,” rääkis ta.
Suurenenud gaasi tekke korral on abiks ka piparmündi ja apteegitilli eeterlike õlide kapslid. “Peab arvestama, et nende kasutamine on lubatud alates 18. eluaastast ja refluksihaiged neid kasutada ei tohi,” toonitas ta.
Apteegitillitee võib proovida probleemi leevenduseks mitte ainult lastel, aga ka täiskasvanutel.
Laktoositalumatuse korral kasutatakse spetsiaalseid preparate, mis sisaldavad ensüümi laktaasi, mis lõhustab piimasuhkrut ehk laktoosi. “Kuid kõige parem oleks laktoosi sisaldavaid toite hoopis vältida,” soovitas ta.
Mõnikord kasutatakse puhituse korral ka söetablette ja probiootikume. “Kõhukinnisusele kalduval inimesele pole söetabletid kindlasti parim valik,” sõnas proviisor. Ehkki probiootikumid võivad olla abiks, ei saa kasutada esimest ettejuhtunud preparaati. “Vajalik on spetsialisti soovitus,” rõhutas ta.